10 سال بدون امکانات، بدون اسپانسر و با امید و افتخار به نام یزد رکورد می زنم

10 سال بدون امکانات، بدون اسپانسر و با امید و افتخار به نام یزد رکورد می زنم

انکو/یزد این روزها صدای ورزش یزد بیش از گذشته شنیده می شود؛ اما در هیاهوی اخبار ورزش های تیمی و به خصوص فوتبال صدای قهرمانانی که با کمترین امکانات و بدون حامی مالی تمرینات خود را در شهر های دیگر دنبال می کنند و به نام یزد رکورد می زنند یا شنیده نشده یا کمتر شنیده می شود.

دوومیدانی جایگاه ویژه ای در ورزش دارد و چون زیربنای رشته های مختلف ورزشی به شمار می آید به همین دلیل به مادر ورزش ها معروف است؛ هرچند که در استان یزد ورزش دوومیدانی به خصوص در بخش بانوان آن طور که باید و شاید به حقش نرسیده و زیر سایه برخی از رشته های ورزشی قرار دارد اما خوشبختانه این رشته در بین بانوان تا حدودی خواهان دارد و باعث شده تا دوومیدانی بانوان استان یزد در عرصه ملی و حتی بین المللی حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشد؛ و می طلبد که برای ادامه حیات و کسب افتخارات هرچه بیشتر نسبت به گذشته به خوبی مورد توجه و حمایت مسیولین قرار گیرد.  

«ساناز امیری پور» ملی پوش تیم دوومیدانی ایران و رکودار 100 متر نوجوانان، رکورد دار باشگاهی جوانان 200 متر و رکورد دار چهار در صد امدادی ایران در گفت وگو با انکو در خصوص وضعیت رشته دوومیدانی استان در بخش بانوان می گوید: جدی ترین مشکل ما در استان نبود اسپانسر است، یزد با توجه به اینکه سرشار از معادن و صنایع بزرگی ایران است اما اسپانسری نداریم؛ شخص من نزدیک به 10 سال است که در ورزش حرفه ای فعالیت می کنم و مدال های ملی و بین المللی مختلفی را برای ورزش استان به ارمغان آورده ام اما تا به امروز هیچ گونه اسپانسری نداشتم و تمام هزینه های تمرینی را از جیب خودم هزینه کردم.

ویدیو این گفت وگو را « اینجا » مشاهده کنید.

– در یک ویدیو طنز آمیز از وضعیت موجود انتقاد کرده بودید؛ ماجرا آن ویدیو چی بود؟ 

بله، در یک ویدویی به صورت طنز با برخی از دوستانم از نبود اسپانسر و همچنین عدم حمایت مسیولین گلایه و انتقاد کرده بودیم که بازنشر فراوانی در فضای مجازی استان پیدا کرد، اما پس از انتشار این ویدیو هیچ اتفاق خاصی در خصوص حمایت که رخ نداد هیچ، حتی حاشیه های زیادی برای چند نفری که در این ویدو بودیم درست شد و به ما گفتن که شما یزدی نیستین و چرا لهجه یزدی ندارین، در صورتی که من در استان یزد متولد شدم و در این استان بزرگ شدم و همیشه به یزدی بودن خودم افتخار کرده و خواهم کرد.  

 در تمام مسابقات به نام یزد شرکت کردم و با وجود اینکه اسپانسری از این استان ندارم؛ اما همیشه تلاش کردم تا نام یزد در ورزش دوومیدانی کشور پر رنگ باشد.   

– شما در تهران تمرین می کنید اما به نام یزد در مسابقات شرکت می کنید؟  

بله این موضوع حقیقت دارد ما در تهران تمرین می کنیم و به نام یزد در مسابقات شرکت می کنیم و کورد می زنیم؛ قصد جسارت به کسی را ندارم اما واقعیت این است که مربی تخصصی و با دانش به روز در استان نداریم؛ به هرحال رشته دوومیدانی ماده های فراوانی داره که هر ماده مربی تخصصی خود را دارد اما در یزد مربی تخصصی ماده های مختلف را نداریم و به همین دلیل تصمیم گرفتم برای اینکه به هدف ورزشی خودم نزدیک شوم و همچنین پیشرفت بهتری را داشته باشم تمریناتم را در تهران پیگیری کنم. 

همچنین تمام هزینه های تمرین در تهران شامل هزینه های رفت و برگشت، تمرین، مکان استراحت و غذا را خودم پرداخت می کنم.

– فراز و نشیب های زیادی را تحمل کردی؛ به مهاجرت از یزد فکر کردی؟  

هرگز تاحالا به چنین موضوعی فکر نکردم؛ هرچند گاهی اوقات این موضوع به صورت گذرا در ذهنم آمده اما هرگز در باره این موضوع فکر نکردم.

من همیشه و همه جا به یزدی بودنم افتخار کرده ام و حتی گاهی اوقات که نیز برای مسابقات به استان های مختلف سفر می کنم دوست دارم سریع به استان خودم برگردم، هرچند که امکانات تمرینی رشته ورزشی ما در استان های دیگر همچون تهران زیاد است، اما همیشه دوست داشتم در یزد بمانم.

– مطرح کرده بودید که اگر فوتبال انکو لیگ برتی شود دیگر مکانی برای تمرین ندارید!؟ 

متاسفانه یز د تنها پیست دوومیدانی ورزشگاه شهید نصیری را دارد که هم اکنون تمریناتمان را در انجا پیگیری می کنیم و اگر تیم فوتبال استان به لیگ برتر صعود کند، امکان دارد به دلیل فشرده شدن زمان تمرینات و تداخل زمان تمرینات ورزشکاران دوومیدانی با تیم فوتبال و مسابقات این تیم ممکن است که به خوبی نتوانیم تمرینات خود را پیگیری کنیم.  

– وضعیت ورزش یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

خوشبختانه ورزش استان به خصوص در حوزه ورزش بانوان پیشرفت زیادی داشته، اما برای بهتر شدن اوضاع باید امیدوارتر باشیم، در ابتدای صحبت هایم گفتم که یزد با توجه به اینکه یک شهر صنعتی و معدنی محسوب می شود اما بزرگترین مشکل و چالش به خصوص در رشته های انفرادی نبود همین اسپانسر است، که اگر این موضوع برای همین تعداد انگشت شمار قهرمانان ورزش های انفرادی برطرف شود قطعا شگفتی هایی ایجاد خواهد شد. 

– وضعیت زیر ساخت های ورزشی استان را چگونه است؟ 

اگر بخواهم از صفر تا 20 به زیرساخت های ورزشی استان نمره بدهم بیشتر از 10 نمی توان داد؛ بر خلاف سایر استان همجوار که زیر ساخت های خوبی برای ورزش دوومیدانی دارند اما در یزد تنها یک پیست دوومیدانی قبال استفاده داریم که کیفیت مطلوبی ندارد. 

– وضعیت ورزش بانوان در استان چگونه است؟ 

خداروشکر در سطح کشور به ورزش بانوان اهمیت بیشتری داده می شود، چرا که ورزش بانوان در تمام رشته ها پیشرفت چشمگیری داشته و در برخی رشته ها نیز مدال های تاریخی را کسب کرده است.

تعداد ورزشکاران دختر در استان قابل مقایسه با ورزشکاران آقا نیست و برخی ها به دلیل عدم حمایت یا از ورزش قهرمانی خداحافظی می کنند و یا اینکه از یزد به استان های همجوار مهاجرت می کنند، فکر می کنم که باید قدر ورزشکارانی که در عرصه قهرمانی برای استان افتخار آفرینی می کنند، چه در ورزش بانوان و چه در ورزش آقایان را بیشتر بدانیم. 

– بدون رو دروایستی ترین حرفت؟

ورزش بانوان آنچنانی که می گویند حاشیه ندارد و امیدوارم که به ورزش بانوان و همچنین ورزش های انفرادی اهمیت بیشتری داده شود و تنها به فکر ورزش های گروهی نباشند که آینده بهتری دارد. ورزشکاران ورزش های انفرادی نیز تلاش های زیادی را انجام می دهند و قطعا به مراتب افتخارات بیشتری از ورزش های گروهی کسب می کنند.

امیری پور که سابقه حضور حضور در مسابقات آسیایی هنگ کنگ  2019 را در کارنامه خود دارد در پایان گفت: با توجه به این که اسپانسری ندارم؛ واقعاً خانواده ام بزرگ ترین اسپانسر و حامی من در این مسیر هستند که فرصت را غنیمت می شمارم و به طور ویژه از تمام زحمت های که تا به امروز برای من کشیده اند تشکر می کنم، همچنین از مربی ام «امیان روغنی» که با وجود کمبود امکانات و شرایط دشواری که وجود دارد با تمام وجود من را حمایت می کنند و برای ادامه این مسیر به من انگیزه می دهند.

پایان خبر انکو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "10 سال بدون امکانات، بدون اسپانسر و با امید و افتخار به نام یزد رکورد می زنم" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "10 سال بدون امکانات، بدون اسپانسر و با امید و افتخار به نام یزد رکورد می زنم"، کلیک کنید.