یکی پرسید! – انکو

یکی پرسید! - انکو

هفت ماه از «طوفان الاقصی» می گذرد و حدود 240 گروگان اسراییلی به غزه منتقل شدند؛ اما همان دستگاه امنیتی و اطلاعاتی اسراییل و با کمک سرویس های اطلاعاتی آمریکا و چند کشور اروپایی و تمرکز بی سابقه آن ها و ماهواره های جاسوسی و… بر نوار غزه نتوانستند مکان نگهداری این اسرا را شناسایی کنند.

به گزارش انکو، صابر گل عنبری در کانال تلگرامی خود نوشت: چند روز قبل در نشستی بیست نفره یکی پرسید: راستی فلانی هفت ماه از جنگ گذشت و هنوز یک معما برایم حل نشده است. گفتم کدام معما؟ گفت: این که اسراییل با اون دستگاه های عریض و طویل اطلاعاتی و امنیتی پیشرفته مگه میشه از برنامه حماس برای حمله «طوفان الاقصی» اطلاع پیدا نکرده باشد؟ 

تعجب کردم و گفتم: اتفاقا اتفاقات این هفت ماه به این سوال و سوالات بیشمار دیگری که از روزهای نخست حمله هفتم اکتبر مطرح شد، پاسخ روشنی داده است. 

گفت: چطور؟
گفتم: هفت ماه از «طوفان الاقصی» می گذرد و حدود 240 گروگان اسراییلی به غزه منتقل شدند؛ اما همان دستگاه امنیتی و اطلاعاتی اسراییل و با کمک سرویس های اطلاعاتی آمریکا و چند کشور اروپایی و تمرکز بی سابقه آن ها و ماهواره های جاسوسی و… بر نوار غزه نتوانستند مکان نگهداری این اسرا را شناسایی کنند و 69 نفر آن ها تنها در نتیجه توافق آتش بس موقت چهار روزه در روز 47  آزاد شدند و بقیه هم بیش از 7 ماه است در نوار غزه هستند، اما همان دستگاه ها و سرویس ها هنوز مکان نگهداری آن ها و رهبران و فرماندهان رده بالای حماس را در این باریکه بسیار کوچک شناسایی نکرده اند و هیچ گروگانی را آزاد نکردند و دو سه نفری هم که آزاد شدند، نزد یک خانواده بودند نه حماس.

این اتفاق که خود یک نوع شکست اطلاعاتی و امنیتی نیز هست و به پرستیژ این سرویس ها بیشتر آسیب زده و می زند. 

حالا نیز به همان دلیلی که اسراییل با کمک آمریکا و بعضا اروپا به مکان نگهداری گروگان ها و رهبران حماس در نوار غزه در این هفت ماه پی نبرد، به طریق اولی هم امکان اطلاع پیشینی از تصمیمی محرمانه تر و حساس تر از آن همچون برنامه ریزی برای «طوفان الاقصی» وجود نداشته است که در عمق 70 متری زمین گرفته شد؛ با این تفاوت نیز که تنها شورای نظامی حماس و یحیی سنوار رهبر سیاسی آن در نوار غزه از این تصمیم مطلع بودند؛ اما نگهداری 240 گروگان و در حال حاضر بیش از 130 اسیر از سوی ده ها نیروی مسلح حماس انجام می شود. 

شخص سوال کننده در واکنش، از سر لطف مطالب پیشگفته را قانع ترین پاسخی عنوان کرد که دریافت کرده است. 

از همان روزهای نخست «طوفان الاقصی» گمانه ها و گزاره های عجیب غریبی مطرح شد.در واقع مفروض دشواری پذیرش عدم اطلاع اسراییل از برنامه و تصمیم حماس این بود که دولت نتانیاهو اطلاع داشته، اما خواسته حماس را به این دام بکشاند تا پس از حمله آن، غزه را با خاک یکسان کند و خود را از مخمصه اعتراضات داخلی علیه طرح اصلاحات قضایی برهاند. آن زمان هم عرض شد که سیستم اسراییل متمرکز نیست و اساسا اجازه چنین تبانی ای به نتانیاهو و سرویس های اطلاعاتی آن هم به قیمت جان بیش از 1800 اسراییلی و راه اندازی چنین جنگی با آن پیامدهای سنگین را نمی دهد. 

این تحلیل هم معطوف به باور صاحبان آن به “توانمندی خارق العاده” دستگاه های امنیتی اسراییل و به تبع آن محال دانستن غافلگیری آن ها بود. 

مرور زمان و گذشت هفت ماه بطلان این دست تحلیل های دم دستی را نشان داد. حالا از کسانی که چنین چیزهایی را به عنوان گزاره های قطعی پذیرفته و مطرح می کردند، اگر بنا را بر آن ها بگذاریم، باید پرسید که این چه تبانی بود نتانیاهو و رهبران اسراییل کردند؟ مثلا با نابودی غزه می خواستند چه چیزی به دست بیاورند؟ جز این که حماس که هنوز پابرجاست و طرف توافق و مذاکره است و این خود مکمل هفتم اکتبر است و همچنین این که جهان را با این کشتار گسترده و بی سابقه علیه اسراییل بشورانند و خود را در معرض اتهام ارتکاب جنایت جنگی و نسل کشی و احتمالا صدور قرار بازداشت از جانب دیوان لاهه قرار دهند و با عدم تحقق اهداف اعلام شده جنگ پیامدهای هفتم اکتبر را تعمیق بخشند.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یکی پرسید! – انکو" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یکی پرسید! – انکو"، کلیک کنید.