کشف ژنی که پیری را شکست می دهد

کشف ژنی که پیری را شکست می دهد

آفتاب نیوز :

محققان چینی هنگام بررسی دی ان ای مگس میوه، متوجه شدند یک ژن خاص در این حشره مشخص می کند آن ها در جوانی می میرند یا خیر. آن ها این ژن را در مخازن داده انسانی بررسی کردند و متوجه شدند 93 درصد با یک ژن انسانی به نام DIMT1 مطابقت دارد.

به گزارش دیلی میل، آن ها در تحقیقات آزمایشگاهی سلول های انسانی را در معرض تشعشعات قرار دادند تا آسیبی را ایجاد کنند که قابل مقایسه با تاثیرات مرتبط با سن در افراد است. نتایج نشان داد سلول هایی که DIMT1 بیشتری داشتند 65 درصد دیرتر از سلول های تغییر نیافته پیر شدند.

اکنون محققان امیدوارند این یافته ها به گسترش تحقیقاتی منجر شود که بتوان با دارو های نوین این ژن را در افراد فعال کرد.

نتایج پژوهش در ژورنال Nature Aging منتشر شده است.

هر دو ژن انسانی و حشره، شکل و ساختار «میتوکندریا» را تغییر می دهد. «میتوکندریا» نقش مهمی در متوازن سازی فشار اکسیداسیون دارد که فرایند پیری را به وجود می آورد. همچنین «میتوکندریا» مسوول تولید انرژی ATP است که سلول ها برای عملکرد به آن نیاز دارند. این ماده مانند یک ایستگاه نیرو در بدن انسان است که توان مورد نیاز برای فعالیت سلول ها را تامین می کند.

اگر سلول های انسانی به انرژی مورد نیاز خود دست نیابند، بافت یا اعضای بدن به درستی کار نمی کند و همین امر سرآغاز فرایند پیری است. محققان برای یافتن ژن های ضد پیری مذکور 1283 بخش دی ان ای در حشرات را بررسی کردند و متوجه ژن CG11837 شدند که چرخه حیات آن ها را تنظیم می کرد. هنگامیکه محققان فعالیت ژن را افزایش دادند مگس های میوه تا 59 درصد طولانی تر زنده ماندند.

پژوهشگران با استفاده از مخزن AlphaFold2 که برنامه هوش مصنوعی جهت پیش بینی ساختار پروتیین است، وجود ژن های مشابه در افراد را بررسی کردند. آن ها متوجه شدند ساختار CG11837 مشابه ژن انسانی DIMT1 است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف ژنی که پیری را شکست می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف ژنی که پیری را شکست می دهد"، کلیک کنید.