کشف صد ها دونات در کهکشان راه شیری

کشف صد ها دونات در کهکشان راه شیری

دانشمندان در بررسی های خود دریافته اند، هاله بیرونی کهکشان راه شیری مملو از میدان های مغناطیسی است که شکلی شبیه به دونات دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری انکو به نقل از اسپیس، دانشمندان دریافته اند، هاله بیرونی کهکشان راه شیری مملو از میدان های مغناطیسی است که شکلی شبیه به دونات دارند و به قدری وسیع هستند که قطر های آنها بین 12 تا 100 هزار سال نوری امتداد می یابد و قلب کهکشان راه شیری در مرکز آنها قرار دارد.

براساس یافته های صورت گرفته، این میدان های مغناطیسی به شکل «تورویید» در کهکشان راه شیری مسیول محدود کردن فرآیند های فیزیکی اطراف گاز و غبار موجود در بین ستارگان هستند که به عنوان محیط بین ستاره ای شناخته می شوند و انتشار ذرات باردار را کنترل می کنند. 

این کشف می تواند به درک بهتر منشا و تکامل میدان های مغناطیسی در کیهان و معمایی که محققان چندین دهه در تلاش برای یافتن پاسخ آن هستند کمک کند.

مطالعه جدید توسط رصدخانه ملی نجوم آکادمی علوم چین صورت گرفته و دانشمندان مشغول به آن در سال 1997، علاوه بر تعیین ساختار میدان های مغناطیسی در امتداد بازو های مارپیچی کهکشان راه شیری، یک ضد تقارن چشمگیر را در اجرام آسمانی واقع در فراسوی راه شیری که با توجه به مختصات آن منابع رادیویی محسوب می شوند، کشف کردند. علاوه بر این مشخص شد، جهت میدان مغناطیسی در زیر و بالای مرکز کهکشان راه شیری معکوس شده است.

به گفته دانشمندان، این ضد تقارن می تواند از ساختار حلقوی میدان های مغناطیسی در هاله کهکشان راه شیری، غبار و ستارگانی که کهکشان راه شیری را احاطه کرده است، ناشی شود.

این دایره های مغناطیسی در اطراف مرکز راه شیری و در نزدیکی سیاه چاله ها وجود دارند و حداقل ده برابر اندازه کهکشان راه شیری هستند و از پدیده ای به نام جریان همگن مغناطیسی ناشی می شوند. این پدیده به شکل پیچیده ای توسط سیاه چاله ها و ستاره های جوان ایجاد شده و می توانند بر پرتو های کیهانی تاثیر بگذارند و نقش مهمی در شکل گیری و تکامل راه شیری و سایر کهکشان ها ایفا کنند.

با این تحقیقات تازه، دانشمندان امیدوارند به درک چگونگی تاثیر این میدان های مغناطیسی بر فرآیند های فیزیکی مهم در راه شیری قایل شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف صد ها دونات در کهکشان راه شیری" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف صد ها دونات در کهکشان راه شیری"، کلیک کنید.