چه کسانی می توانند رنگ چشم شان را عوض کنند؟

چه کسانی می توانند رنگ چشم شان را عوض کنند؟

امروز بازار اعمال زیبایی در جنبه های مختلف داغ شده و این در شرایطی است که برخی از این اعمال می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای متقاضیان به دنبال داشته باشد؛ «تغییر رنگ چشم» از جمله اعمال زیبایی پرمخاطره است که با تبلیغات وسیعی هم در فضای مجازی همراه است؛ این در حالی است که متخصصان تاکید دارند غیر از افرادی که عنبیه آنها به طور کامل ایجاد نشده و این عمل برای شان جنبه درمانی دارد، به هیچ وجه برای سایرین توصیه نمی شود.

به گزارش انکو، هستند افرادی که برای تجربه رنگ چشمی متفاوت، در شرایط مختلف از لنزهای رنگی استفاده می کنند که تا حدودی هم نگهداری و استفاده از آن شرایط خاصی دارد و نگهداری لنز در چشم هم از حساسیت بالایی برخوردار است. از طرف دیگر هم امروزه بازار اعمال زیبایی در جنبه های مختلف داغ شده و این در شرایطی است که برخی از این اعمال می تواند خطراتی را برای متقاضیان به دنبال داشته باشد که از جمله آن ها اعمال مربوط به تغییر رنگ چشم است.

هرچند همواره تاکید می شود هر عمل زیبایی ممکن است مخاطراتی را نیز برای متقاضی در پی داشته باشد اما تبلیغات بی حد و مرز در فضای مجازی در مجاب کردن افراد برای تغییر چهره و ظاهر، بی تاثیر نیست؛ تبلیغات اغراق آمیز تغییر رنگ چشم هم از جمله این اغواگری ها و سوءاستفاده از ذایقه و اعتماد مخاطب است.

هرچند به گفته متخصصین، این جراحی برای افرادی که عنبیه چشم آن ها به هر دلیلی رنگ ندارد و تابش نور برایشان اذیت کننده است، جنبه درمانی دارد، اما تاکید می شود که با توجه به عوارض آن، افرادی که صرفا هدف زیبایی جویی دارند، بهتر است برای حفظ سلامت خود به سمت این اعمال نروند.

عوارض خطرناک جراحی زیبایی تغییر رنگ چشم
 

دکتر هرمز شمس – متخصص چشم پزشکی و استاد دانشگاه تهران در گفت وگو با انکو، با هشدار نسبت به تبلیغات شبکه های مجازی درباره تغییر رنگ چشم بویژه از سوی غیرمتخصصان، گفت: نکته مهم و قابل توجه آن است که این عمل به صورت قرار دادن لنز ثابت روی قرنیه چشم انجام می شود که به هیچ وجه عملی ساده و بی خطر نیست و از طرفی هم به دلیل برخورد این لنزها با عنبیه می تواند موجب آب مروارید و تورم در چشم شود.

خطر کوری با قرار گرفتن لایه اضافی روی عنبیه چشم

وی درباره عوارض عمل تغییر رنگ چشم به انکو افزود: این لنزها یک لایه اضافی است که به چشم ها وارد می شود و با عنبیه چشم که یک لایه شفاف است و سلول های آن آندوتلیال و بسیار حساس هستند، برخورد دارد و می تواند آن ها را از بین ببرد و دیگر هم تولید نشوند. در این صورت این خطر وجود دارد که این لنزها موجب کدورت قرنیه چشم و کوری شوند و در چنین شرایطی تنها راه چاره پیوند قرنیه است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این عمل ها همچنین به زاویه و درون چشم که بین عنبیه و قرنیه است، فشار وارد می کند و می تواند موجب آب سیاه شود. همچنین این عمل می تواند به دلیل تماس با عدسی چشم موجب بروز آب مروارید شود؛ به طور کلی این عمل اگر جنبه درمانی نداشته باشد و به غیر از افرادی که عنبیه آن ها به طور کامل ایجاد نشده، به هیچ وجه برای سایرین توصیه نمی شود.

تغییر رنگ چشم، چه زمانی جنبه درمانی دارد؟

این متخصص چشم پزشکی و استاد دانشگاه تهران درباره جنبه های درمانی اعمال مرتبط با تغییر رنگ چشم به انکو گفت: برخی از افراد عنبیه چشم بسیار شفافی دارند که بازتاب نور آن ها را اذیت کرده و بینایی شان را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین می توان برای بهبود شرایط آن ها یک عنبیه مصنوعی رنگی فراهم کرد تا اذیت نشوند و در این صورت این عمل جنبه درمانی دارد اما این جراحی برای یک فرد سالم ریسک بالایی دارد و این در حالیست که برخی افراد متاثر از تبلیغاتی که در شبکه های مجازی انجام می شود، به انجام این عمل اصرار دارند.

وی در پایان مجددا توصیه کرد: با توجه به پرریسک بودن این عمل، اگر افراد مشکل قرنیه ندارند و این عمل برای آن ها جنبه درمانی ندارد، اقدام به این کار نکنند. مهم ترین نعمتی که هر انسان دارد سلامتی است و چه بهتر که اقداماتی در راستای به دست آوردن سلامتی بیشتر انجام دهیم نه کارهایی که این مهم را دچار مخاطره می کنند.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه کسانی می توانند رنگ چشم شان را عوض کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه کسانی می توانند رنگ چشم شان را عوض کنند؟"، کلیک کنید.