«چامه» بهاری ویژه فیض شریفی

«چامه» بهاری ویژه فیض شریفی

سی و سومین شماره مجله ادبی «چامه» ویژه فیض شریفی، شاعر و منتقد ادبی منتشر شد.

به گزارش انکو، چامۀ این شماره با  چند شعر تازه از محمدباقر کلاهی اهری، شاعر برگزیدۀ شعر فجر سال پیش آغاز شده است. گفت وگوی اصلی این شماره به فیض شریفی اختصاص دارد. او در بخشی از مصاحبه اش با صادق رحمانی چنین گفته است: «روزی در نمایشگاه کتاب شیراز، با منصور اوجی، کتاب « تا نظم هندسی واژه ها»ی حقوقی را خریدیم. حقوقی در این کتاب به یکی از شعرهای اوجی اشاره کرده بود و آن را شعری موفق جلوه داده بود. من این کتاب خوب را به دقت خواندم و حدود 10 صفحه، ایرادهایش را برای ایشان نوشتم و فرستادم. استاد حقوقی با من تماس گرفت و خاضعانه گفت. «شما در ادبیات استخوان خرد کرده اید، من در چاپ بعدی این نقص ها را برطرف می کنم، کاش شما شعر زمان ما را ادامه می دادید. »  

دو گفت وگوی دیگر نیز در چامۀ این شماره آمده است: گفت گوی علی عظیمی نژادان با دکتر نصرالله پورجوادی درباره سرچشمه های عرفان در شعر و گپ و گفت «چامه» با النا رودیکا ایله آ دربارۀ کتاب تازه منتشرشدۀ «خال هندو» پژوهشی در شعر  سبک هندی. این کتاب با مقدمۀ سیدمهدی طباطبایی، استاد دانشگاه شهید بهشتی،  در انتشارات سورۀ انکو چاپ شده است.
در بخش داستان این شماره از «چامه»، دو داستان به نام های «نصف روز» و «جواب نه است» از نجیب محفوظ، نویسندۀ مصری، با ترجمۀ راحله بهادر آمده است. مجتبی صفوی با داستان «روزی شبیه روزهای دیگر»، رویا علاءالدینی با «رنگ های نه این جهانی» و جلال مظاهری با «مرخصی» تازه های داستان کوتاه خود را منتشر کرده اند. مسیولیت کارشناسی داستان بر عهده محمدجواد جزینی است.

در بخش شعر، محمدرضا روزبه، مسعود میری، اکبر قناعت زاده، پیمان نوری، مرتضی آل کثیر، حسین خسروی،حسین شنوایی، حسن فرخی، مسعود فرح، مهدی باقری حسنی، کلارا مشهور، گالیا توانگر، هومان مهرآذین، کوثر شیخ نجدی، حنظله ربانی و بهروز کمایی، تازه ترین شعرهای خود را به «چامه» سپرده اند. چند شعر منتشرنشده از مژده پاک سرشت در بخش شعر پایان آمده است. دبیری بخش «شعر زمان» بر عهدۀ ضیاءالدین خالقی است.

در بخش ادبیات و ترجمه: آثاری از شاعران و نویسندگان کشورهای دیگر منتشر شده است. موسی بیدج به ترجمۀ شعرهای فواد آل عواد و کریم چخیور پرداخته است. شعرهای غازی القصیبی را عباس نادری ترجمه کرده است. اسکندر صالحی با مقالۀ «تفسیر ابن سینا از فن شعر ارسطو» و سعید یوسف نیا با مقالۀ «بیدل و فروغ؛ سیر مراتب باطنی در شعر و زندگی» میهمان چامۀ این شماره بوده اند. ضیاءالدین خالقی به معرفی دو مجموعه شعر «وادی های شور» اثر احمد جلیلی و «از لاهوتی تا فرانو» نوشتۀ کروب رضایی پرداخته است.

شماره آینده چامه در فصل تابستان منتشر خواهد شد و به زمانه، زندگی و آثار محمدرضا عبدالملکیان شاعر مطرح پرداخته خواهد شد.

«چامه» را می توانید از فروشگاه های اینترنتی فیدیبو، طاقچه و جار تهیه کنید.

 پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«چامه» بهاری ویژه فیض شریفی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«چامه» بهاری ویژه فیض شریفی"، کلیک کنید.