پیش بینی یک کارشناس قیمت مسکن / خانه گران می شود

پیش بینی یک کارشناس قیمت مسکن / خانه گران می شود

به گزارش خبرگزاری انکو، میانگین قیمت دلار در سال 1402 بالغ بر 50 هزار تومان بود. فنر قیمت دلار در بهمن ماه از دستان دولت آزاد شد و از آن مقطع تاکنون این ارز نوسانات بالایی پیدا کرده است. در این شرایط پیش بینی قیمت مسکن چه تصویری از بازار را ارایه می کند؟

قیمت دلار اکنون روی یکی از بالاترین سطوح تاریخی خود ایستاده است. با توجه به این امر باید منتظر بود اثر جهش قیمت دلار، روی دیگر بازارهای مالی و سرمایه ای نیز به نمایش درآید.

برخی بازارها مانند طلا و سکه پابه پای نوسانات دلار حرکت می کنند، اما در این بین بازارهای دیگری نیز وجود دارند که با سرعت کمتری مسیر همراهی با دلار را می پیمایند؛ مسکن یکی از همین بازارهاست.

ارتباط مستقیم قیمت دلار با بهای مسکن زیر 20 درصد است

بیت الله ستاریان، کارشناس ارشد حوزه مسکن، در مورد تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن به تجارت نیوز گفت: «ارتباط مستقیم قیمت دلار با بهای مسکن زیر 20 درصد است، اما ارتباطی غیرمستقیم نیز دارند که از مسیر کالاهایی است که تولید و عرضه می شود. همه اجزای اقتصاد به دلار بستگی دارد و با تاثیر از آن همه هزینه ها بالا می رود.»

ستاریان در مورد روند قیمت اجاره بها توضیح داد: «هنگامی که قیمت مسکن افزایش پیدا می کند تمام پارامترهای وابسته به آن از جمله اجاره بها نیز افزایش می یابد. تاثیر افزایش قیمت مسکن در درجه اول خود را در بازار اجاره نشان می دهد.»

بازار مسکن یکی از بازارهای سرمایه ای است که ارتباط نزدیکی با قیمت دلار دارد. هرچند تاثیرپذیری مسکن از دلار با تاخیر بیشتری نسبت به باقی بازارها اتفاق می افتد، اما نمی توان وجود این ارتباط را انکار کرد. رشد قیمت دلار از ابتدای امسال، این سوال را مطرح کرده است که سرنوشت بازار مسکن در ماه های پیش رو چه خواهد بود؟ بیت الله ستاریان، تحلیلگر بازار در پیش بینی قیمت مسکن معتقد است تحرک قیمتی این بازار از اواخر بهار آغاز می شود.

او همچنین درباره افق دید خود از پیش بینی قیمت مسکن توضیح داد: «تا خرداد به نظر نمی آید تغییر خاصی در تعداد معاملات اتفاق بیفتد، اما از آن مقطع به بعد احتمالاً شاهد تغییراتی باشیم.»

این کارشناس ارشد بازار مسکن در مورد چشم انداز خود از قیمت مسکن نیز گفت: «به نظر می آید افزایش قیمت مسکن نیز  از خرداد و تیر آغاز شود و تا میانه سال ادامه داشته باشد.»

او دراین باره توضیح داد: «این تغییر و تحولات در خرداد و تیرماه به این دلیل است که فصل اجاره و جابه جایی ها در این بازه شروع می شود، ابلاغ بودجه و آغاز فعالیت اقتصادی موسسات نیز در این زمان است و عمدتاً اگر قرار باشد رونقی اتفاق بیفتد باید در همین ماه ها باشد.»

ستاریان گفت: «این وقایع باعث می شود بخش هایی که جاذب سرمایه هستند به صورت خودکار بتوانند سرمایه افراد را به سمت خود هدایت کنند.» 

با توجه به چشم انداز افزایشی قیمت مسکن در سال 1403، کارشناسان می گویند فرصت مناسبی برای خریداران مصرفی مسکن است تا واحد مورد نظر خود را خریداری کنند.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی یک کارشناس قیمت مسکن / خانه گران می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی یک کارشناس قیمت مسکن / خانه گران می شود"، کلیک کنید.