پشت پرده سریالی که از پلتفرم های ایرانی حذف شد

به گزارش خبرگزاری انکو،یازدهمین برنامه «کافه نقد» با اجرای مهران ده نمکی به نقد و بررسی سریال «حشاشین» پرداخت. حسین کربلایی طاهر، کارشناس رسانه و هادی مومنی، فعال رسانه ای مهمانان این برنامه بودند.

به گزارش انکو،سریال «حشاشین» یک درام تاریخی مصری است که به خلافت فاطمیان و گروه حشاشین می پردازد. پخش این سریال تاریخی به دلیل تحریف تاریخ اسلام در ایران ممنوع شد و به کلیه پلتفرم های پخش اینترنتی دستور حذف این سریال و ممنوعیت پخش داده شد.

حسین کربلایی طاهر، کارشناس رسانه در ابتدا درباره پخش سریال «حشاشین» چنین گفت: شاید این سریال آن طور که باید سریال پرطرفداری نبوده و این اتفاقاتی که افتاد برای مخاطب کنجکاوی ایجاد کرد. هر چند نقدهای وارد شده به آن کاملا درست است . به عبارتی فقط روایت گر بخشی از تاریخ نیست بلکه می خواهد در پس آن حرفی را به مخاطب بزند و همین اتفاق هم افتاد. این سریال تحریف های زیادی داشت. مثلا در بخشی از سریال حسن صباح، شعری از مولانا می خواند در صورتی که این تاریخ برای قبل از دوره مولانا است. از طرف دیگر این سریال آن طور که باید جذابیت بصری ندارد و بیشتر به نمادگرایی اهمیت داده شده است.

هادی مومنی در ادامه با اشاره به اینکه این سریال زندگی سه دوست را روایت می کند، هم توضیح داد: این سریال درباره حسن صباح، عمر خیام و خواجه نظام الملک طوسی است که این سه در دوران کودکی با هم همکلاسی بودند و با هم قرار می گذارند که هر کس به قدرت رسید بتواند نفرات دیگر را نیز حمایت کند. کلمه «حشاشین» به معنای دارو فروش و یا کسانی است که یک داروی خاصی را مصرف می کنند و این کلمه به دلیل رفتار خاص این فرقه شکل گرفت. در زبان لاتین هم به معنای تروریست یا قاتل است. منظور از این کلمه قتل های سیاسی است که پیروان این فرقه به آن معروف اند که مخالفان شان را به قتل می رسانند. در سریال «حشاشین» قرار است موجودیت حسن صباح و یارانش را از ابتدای شکل گیری این حلقه روایت کند اما از نظر فرم و محتوا نقدهای مختلفی به این سریال وارد است. از نظر یکسری از منتقدان، «حشاشین» سریالی خوش آب و رنگ است که محتوای آن تحریف تاریخ است.

وی اظهار کرد: پخش این سریال در ماه رمضان با تبلیغات بسیار زیاد و تیترهایی مانند خونریزترین فرقه اسلامی و خطرناک ترین گروه تاریخ پخش شد، در واقع سریال به نوعی به دنبال القای بی رحمی و خونریز بودن اسماعیلیون است. تعبیر من از این اتفاق این است که ما در حال حاضر در دوره ای از تاریخ هستیم که در آن اسلام های مختلف و در دنیا نوعی همدلی علیه اسراییل شکل گرفته است. این نشان دهنده این است که هم افق شدن این سریال با اتفاقات روز دنیا تداعی کننده آن است که سریال «حشاشین» نمادی از جنگ نرمی است که بارها درباره آن صحبت شده است.

مومنی تاکید کرد: سریال بیشتر از آن که بخواهد به روایت و ساختار بپردازد به یک ایدیولوژی تعلق دارد. ایدیولوژی که با آدرس غلط می خواهد ریشه های خشونت را به ایران برگرداند و رگ و ریشه داعش را به ایرانیان نسبت می دهد. به نظرم کاری که ساترا انجام داد یک اقدام درست و به موقع برای دفاع از عزت نفس ملت ایران در برابر تولید و انتشار این سریال بود، از این جهت که ساترا اعلام کرد ما آگاهیم که شما چه تحریفاتی انجام داده اید. ساترا می تواند نشست های متعددی در این زمینه برگزار کند که می تواند بسیار روشنگری کند.

پشت پرده سریالی که از پلتفرم های ایرانی حذف شد

مهران ده نمکی، مجری در ادامه خاطرنشان کرد: ساترا وقتی ماجرای این سریال را فهمید از ادامه پخش آن در تمامی پلتفرم ها جلوگیری کرد. هر چند پلتفرم ها برای دوبله، ترجمه و سانسور و پخش آن هزینه کرده بودند اما به ساترا احترام گذاشتند و وقتی متوجه تحریفات این سریال شدند پخش آن را متوقف کردند. بابت همین مسیله باید از مدیران پلتفرم ها تشکر کرد. همچنین باید از ساترا تشکر کرد که این اتفاق را رقم زد. ما از این به بعد باید روی حوزه فرهنگ سازی کار کنیم. در حوزه جنگ نرم، آنها بیکار ننشسته اند و در حال برنامه ریزی برای گام بعدی هستند. ما نیز به ایده های نوین نیاز داریم.

کربلایی طاهر در ادامه توضیح داد: این سریال یک اثر دستپاچه ای است، از این منظر که آن قدر خود را درگیر این کرده اند که یکسری موارد را بگویند و غرق یکسری هدف گذاری ها شده اند که ذهن شان به سمت موارد دیگر مانند فرم نرفته است.

کربلایی طاهر در پایان تاکید کرد: این طور نیست که ما فقط این سریال را نقد کنیم. این یک سریال حرفه ای و پرهزینه است. بازیگران شناخته شده و باتجربه ای دارد اما رویکرد ما این است که بگوییم این تحریفات چه بود. از طرف دیگر اگر رویکرد ما این باشد که تا یک کشوری چیزی تولید کرد ما بیاییم جواب آن را بدهیم، اشتباه است زیرا تا ما بخواهیم جواب آن را بدهیم دیر شده است. ما باید سرمایه گذاری کنیم، کار باکیفیت و با تیم های حرفه ای تولید کنیم.

220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پشت پرده سریالی که از پلتفرم های ایرانی حذف شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پشت پرده سریالی که از پلتفرم های ایرانی حذف شد"، کلیک کنید.