پرتکرارترین مشکلات کودکان؛ پرخاشگری و عدم مسیولیت پذیری

پرتکرارترین مشکلات کودکان؛ پرخاشگری و عدم مسیولیت پذیری

روانشناس و مسیول واحد صدای یارای انجمن حمایت از حقوق کودکان از برقراری 360 مورد تماس با صدای یارا طی زمستان سال 1403 خبر داد و گفت: پرتکرارترین مسایلی که مادران طی تماس با صدای یارا به آن اشاره کردند، مربوط به مشکلات رفتاری شامل پرخاشگری و ناسازگاری، افسردگی، لجبازی، عدم مسیولیت پذیری، بی دقتی، نگرانی از مشکلات، اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی و… در کودکان می شود.

سمیه امیدی در گفت وگو با انکو، ضمن ارایه گزارشی از تعداد تماس گیرندگان با صدای یارا طی زمستان سال 1402، اظهار کرد: در سه ماهه زمستان، 360 مورد تماس با صدای یارا برقرار شده است که 76 درصد این تماس ها متعلق به مادران، 17 درصد کودکان و 7 درصد متعلق به پدران، خواهر، مادربزرگ، معلم، مربی و بستگان کودک است.

رده سنی و تحصیلات مادران تماس گیرنده با صدای یارا

وی با بیان اینکه 53 درصد گروه سنی مادران تماس گیرنده با صدای یارا در رده سنی 35 تا 45 سال و مابقی در رده سنی 30 تا 35، 45 تا 50 و 50 تا 60 سال قرار دارند، درباره وضعیت تحصیلی مادران توضیح داد: چهار درصد مادران دارای دکترا، 50.6 درصد دارای کارشناسی و کارشناسی ارشد، 32 درصد دارای دیپلم، 3.2 درصد متوسطه دوم، 5.5 درصد دارای مدرک متوسطه اول، 3.3 درصد دارای مدرک ابتدایی و 1.4 درصد بی سواد هستند.

مسیول واحد صدای یارای انجمن حمایت از حقوق کودکان درخصوص وضعیت شغلی مادران تماس گیرنده نیز توضیح داد: 76 درصد مادران از نظر شغلی خانه دار و مابقی کارمند، استاد دانشگاه، پرستار، فروشنده، آرایشگر، حسابدار، شغل آزاد، پرستار کودک، شاغل در تولیدی، مسیول فروش، راننده اسنپ، مدیر فروش، نماینده بیمه، دبیر و تولیدکننده لوازم پلاستیکی بوده اند.

امیدی با اشاره به اینکه از میان پدرانی که با واحد صدای یارا تماس گرفته اند، 47 درصد در رده سنی 35 الی 40 سال و 40 درصد در رده سنی 40 الی 45 سال قرار داشته اند، گفت: به طور میانگین 68 درصد دارای شغل آزاد، کارمند، راننده، فروشنده، حسابدار، مدیر شرکت، پزشک، استاد دانشگاه، تولیدکننده، کشاورز و مدرس هستند.

پرخاشگری و عدم مسیولیت پذیری، پرتکرارترین مشکل کودکان 

بیشترین تماس ها مربوط به گروه سنی 12 تا 18 ساله ها 

وی در ادامه به آمارهای موجود از مشکلات مطرح شده کودکان اشاره کرد و ادامه داد: پرتکرارترین مسایلی که مادران طی تماس با صدای یارا به آن اشاره کردند، مربوط به مشکلات رفتاری شامل پرخاشگری و ناسازگاری، افسردگی، لجبازی، عدم مسیولیت پذیری، بی دقتی در کودکان، نگرانی از مشکلات اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی، قلدری مجازی، مشکلات مربوط به مدرسه، بی انگیزگی تحصیلی، مسایل ارتباطی با دوستان و همسالان، بی نظمی و عدم اعتماد به نفس در کودکان می شود که البته از بین گروه سنی کودکان صفر تا 18 سال به ترتیب 46 درصد تماس ها مربوط به گروه سنی 12 الی 18 سال، 33 درصد تماس ها مربوط به گروه سنی 5 الی 7 سال، 24 درصد مربوط به گروه سنی 7 الی 12 سال و 8 درصد مربوط به گروه سنی صفر تا 2 سال بوده است.

عمده مشکلات 12 تا 18 ساله ها 

به گفته این روانشناس، بیشترین مشکلات مربوط به عدم آگاهی از شیوه های فرزندپروری و عدم اهمیت والدین به این موضوع، مشکلات رفتاری در قالب پرخاشگری، افسردگی ناسازگاری، ترس و اضطراب، مشکلات مربوط به مدرسه در قالب بی انگیزگی تحصیلی، احساس تنهایی و بی مسیولیتی، مسایل ارتباطی با دوستان و همسالان، پرخاشگری، مشکلات ارتباطی با والدین، از جمله مسایل گروه سنی 12 تا 18 سال است.

مسیول واحد صدای یارای انجمن حمایت از حقوق کودکان در ادامه با اشاره به مسایل مربوط به کودکان متولد 5 تا 7 سال، توضیح داد: بیشترین مشکلات مطرح شده برای این گروه سنی، ترس و اضطراب ناشی از ورود به مدرسه، مسایل مربوط به محیط زندگی از جمله مهاجرت، تغییر مدرسه یا اضطراب ناشی از جدایی والدین و از نظر روحی اضطراب و استرس، اضطراب جدایی و عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران، عدم آگاهی از شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری، لجبازی، مشکلات ناشی از ورود کودک دوم، بیش فعالی، استفاده از دارو، مشکل در تکلم، شب ادراری، مشکلات عادتی شامل دندان قروچه، ناخن جویدن و تیک عصبی است.

چگونگی ارتباط با همسالان و عدم اعتماد به نفس، از مشکلات 7 تا 12 ساله ها 

امیدی همچنین مشکلات مربوط به کودکان 7 تا 12 سال را مربوط به مسایل ارتباطی با همسالان و والدین، عدم اعتماد به نفس، بیش فعالی، پرخاشگری، عدم تمرکز اضطراب، اطلاعات نادرست در مورد بلوغ از همسالان یا شبکه های اجتماعی، مهارت حل مسیله، لجبازی، عدم مسیولیت پذیری، غفلت والدین نسبت به فرزند اول با ورود فرزند دوم، بی نظمی، آموزش مهارت های بین فردی و… بوده است.

وی در ادامه در مورد نحوه آشنایی تماس گیرندگان با صدای یارا نیز تصریح کرد: حدود 43 درصد از افراد از طریق معرفی دوستانی که قبلا از صدای یارا مشاوره گرفتند، با این واحد آشنا شدند. 28 درصد تماس گیرندگان به ترتیب آمار به دست آمده از طریق جستجو در اینترنت، 25 درصد از طریق بستگان، 5 درصد از طریق مدرسه یا مهد و آموزشگاه های غیر دولتی، 1480، 123، مراکز غیردولتی و دولتی، شهرداری و بهزیستی با صدای یارا آشنا شده اند.

بنابر اظهارات مسیول واحد صدای یارای انجمن حمایت از حقوق کودکان، 53 درصد از تماس گیرندگان از تهران و 47 درصد از سایر استان های کشور از قبیل شهرکرد، کرج، پردیس، پرند، اصفهان، شیراز، زنجان، ابهر، بوشهر و ورامین با صدای یارا تماس گرفته اند.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرتکرارترین مشکلات کودکان؛ پرخاشگری و عدم مسیولیت پذیری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرتکرارترین مشکلات کودکان؛ پرخاشگری و عدم مسیولیت پذیری"، کلیک کنید.