واکنش ها به اظهارات آقای مدیر؛ این شخص باید برکنار شود!

واکنش ها به اظهارات آقای مدیر؛ این شخص باید برکنار شود!

آفتاب نیوز :

همین چند روز پیش بود که انتشار ویدیویی از نایب رییس هیات مدیره یکی از سکو های نمایش خانگی، مخاطبان را انگشت به دهان گذاشت. این عضو هیات مدیره در اظهاراتی عجیب عنوان کرد: بازیگران این سریال ها (محصولات پلتفرم مذکور) خیلی بی اخلاق اند. بازیگران و تهیه کننده ها همه بی اخلاقی های خاص خودشان را دارند و به قرارداد و حرف شان متعهد نیستند. من در چند صنعت مختلف از لوازم خانگی تا کاشی کاری و خودرو بودم، من به بی اخلاقی این ها هیچ جا ندیدم. اسم شان این است که هنرمندند، اما بسیار بی اخلاق اند. اول و آخرشان پول است. پول بده هر کاری می کنند …

این صحبت ها با واکنش هایی مواجه شد و جالب آن که تمام این واکنش ها، در نفی این حرکت و نکوهش چنین ادبیاتی بوده است. برخی هنرمندان ازجمله حسین فرحبخش، همایون اسعدیان و مازیار میری اعلام کردند که تا زمان عذرخواهی رسمی، هیچ گونه همکاری با این پلتفرم نخواهند داشت. نهادهایی، چون انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران، خانه سینما و انجمن صنفی بازیگران سینما با انتشار بیانیه هایی، اعتراض شدید خود را نسبت به این باور و ادبیات اعلام کردند. برخی هنرمندان همکار با این پلتفرم نظیر مهدی امینی که دوبلور و مدیر استودیو همکار با این پلتفرم در دوبله و صداگذاری محصولات سینمایی است نیز ادبیات تندی در برابر این اظهارات بیان کرده است. بسیاری از بازیگران و اهالی سینما نیز در صفحات خود، واکنش های نسبتاتندی به این گفته داشته و خواهان عذرخواهی این چهره شده اند.

شدت این واکنش ها به اندازه ای بود که روابط عمومی این پلتفرم، طی اطلاعیه ای، اگرچه قصد دلجویی داشته، اما به دلیل مهندسی غیرهوشمندانه در ترسیم فضای عذرخواهی، نتوانسته خشم اهالی هنر را کاهش دهد. در این اطلاعیه، با تقلیل مخاطبان هدف آقای نایب رییس به یک سریال، عنوان شده که مجموعه ای علیرغم صرف هزینه های گزاف، با بدعهدی به پخش نرسیده است، اما بدیهی است که چنین مشکلاتی عمومیت ندارند و مصاحبه اخیر نایب رییس هیات مدیره این پلتفرم را می باید صرفا واکنشی به موردی مشخص تلقی کرد. در وهله اول، آنچه برداشتی واضح و شفاف از اظهارات آقای نایب رییس برمی آید این است که اشاره ایشان، مستقیما به جامعه هنرمندان بوده و هیچ محدودیتی در کلام ایشان به چشم نمی خورد. ثانیا، این طور به نظر می رسد که عدم عذرخواهی رسمی این چهره تا این لحظه که چند روز از انتشار آن ویدیو می گذرد، نشان از ثابت قدم بودن ایشان در بیان آن عقاید دارد و درست به همین دلیل است که اطلاعیه روابط عمومی آن پلتفرم نه تن ها نتوانسته در هیبت یک عذرخواهی رسمی برآید بلکه خشم جامعه هنری را نیز بیشتر کرده است.

خود از دردی بود که ایشانند

اینکه این صحبت تا چه اندازه درست است، یک بحث است و چرا این شخص، چنین ادبیاتی را به کار برده، یک بحث دیگر. بسیارواضح است که اگر هر مقامی، چنین ادبیاتی را درباره هر صنفی به کار می برد، با واکنش های تندی مواجه می شد. حتی اگر هم بخواهیم نفس گفته این مدیر را درست بدانیم، در وهله نخست باید انگشت اتهام را به سمت این فرد و نهاد تحت امر ایشان دراز کنیم که در دوران کرونا و بنا بر یک توفیق اجباری که منجر به تعطیلی گسترده سینما ها در کشور شد، بر پایه شانس، مردم به سمت این سکو های محدود گسیل داشته شدند.

تلاش سازمان سینمایی و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن برهه در جهت رونق دادن به این سکو ها برای سرگرمی مردمی که در خانه قرنطینه شده بودند، سبب رونق چشمگیر اقتصادی این سکو ها شد تا جایی که آن ها ره چندده ساله را طی یک سال طی کردند. پلتفرم هایی که چند سال از حیات آن ها می گذشت و عملا هیچ توفیقی را به دست نیاورده بودند به نعمت برخورداری از تولیدات دست اولی که سازمان سینمایی در اختیار آن ها قرار داده بود و البته آبونمانی که از مشترکان می گرفت، به سود هایی رسید که اکنون می تواند برای هر قسمت ضعیف ترین سریال خود، 3 میلیارد تومان هزینه کند.

همین بریزوبپاش های بی حساب وکتابی که در طول این سال ها در برخی از این سکو ها رقم خورده سبب شده تا هزینه تولید در سینمای ایران، به مراتب بالاتر برود. چطور و بر مبنای کدام منطق ساختاری، برای درآوردن یک سریال ضعیف 45 دقیقه ای، 3 میلیارد تومان هزینه می شود و این هزینه ها تا قسمتی 8 میلیارد تومان افزایش پیدا می کند؟ اگر هم جامعه سینمایی کشور پولکی شده (که مطلقا چنین نیست)، چنین رسمی را کدام نهاد بنیان گذاشته است؟ تا قبل از سریال سازی این پلتفرم ها، اصلا چنین حرف هایی در سینمای ایران مطرح نبود؛ بنابراین اگر هم اوضاع به گونه ای باشد که آقای نایب رییس عنوان کرده، مقصر پدید آمدن آن، فقط و فقط چنین سکو هایی بوده اند که با نداشتن سابقه اجرایی مکفی و عدم تجربه بهینه در حوزه سینما، از مشاغلی، چون سرامیک سازی به این سمت گسیل داشته شدند و حالا برای کسانی که ریشه شان در سینما و فیلم و سریال است، چنین شاخ و شانه هایی می کشند؛ و مگر غیر از این است که، چون احساس شد در سینما و پلتفرم، سود مالی سرشاری نهفته است، افرادی از مشاغل مختلف، به این سمت گسیل پیدا کردند تا با هدف کسب منفعت مادی، در این حوزه به فعالیت بپردازند و حالا، افرادی دیگر را به این مفسده متهم می کنند؟ آن هم برای سینمایی که درصد بسیار اندکی از فعالان آن، در رفاه نسبی به سر می برند و مابقی آنها، چالش های بسیاری در زندگی خود دارند. این گفته آقای نایب رییس نشان می دهد که ایشان نسبت به واضحات سینمایی کشور، اطلاعی نداشته و حالا در برابر دوربین و برای مخاطبان عام بسیار، چنین اظهارنظری را عنوان کرده است؛ و اگر این هنرمندان به گفته ایشان پولکی نبودند، آقای نایب رییس اکنون چگونه می توانستند با این میزان اعتمادبه نفس که قطعا ناشی از تمکنی نسبی است، چنین اظهاراتی را نسبت به، ولی نعمتان خود بر زبان بیاورد؟

قطعا انتشار یک اطلاعیه ساده از سوی روابط عمومی این سکو، نمی تواند این زخم تفدیده را درمان کند. این سکو اگر حقیقتا با حسن نیت اقدام به انتشار آن اطلاعیه کرده، باید در گام ابتدایی، نسبت به برکناری این مقام اهتمام کرده تا حداقل در بعد اقتصادی، جنس همکاری هنرمندان با این سکو، خدشه دار نشود. این اقدام می تواند کمترین میزان مطالبه جمعی هنرمندان از این سکو باشد تا دیگر مدیری به خود این جرات را ندهد که اندیشه های شخصی و سلیقه ای خود را این گونه به شکلی عمومی فریاد بزند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش ها به اظهارات آقای مدیر؛ این شخص باید برکنار شود!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش ها به اظهارات آقای مدیر؛ این شخص باید برکنار شود!"، کلیک کنید.