هوای اصفهان در شرایط قابل قبول قرار گرفت – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

هوای اصفهان در شرایط قابل قبول قرار گرفت - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار انکو، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح چهارشنبه سیزدهم تیرماه با میانگین ۸۳ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان‌های ۲۵ آبان با عدد ۱۶۵ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در خیابان احمدآباد با عدد ۱۴۸، خیابان پروین اعتصامی ۱۱۰ و خیابان میرزا طاهر ۱۱۸ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۶۲، میدان انقلاب و خیابان فیض ۶۳، بزرگراه خرازی ۹۱، دانشگاه صنعتی ۸۱، رهنان ۷۲، خیابان زینبیه ۹۶، سپاهان‌شهر ۵۲، خیابان فرشادی ۶۵، بولوار کاوه ۶۸ و ایستگاه ولدان (خیابان ورزشگاه میثاق) ۷۰ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۷۶، خمینی شهر ۶۰، شاهین‌شهر ۸۲ و مبارکه با میانگین ۹۴ AQI در وضعیت قابل قبول و در کاشان و نجف آباد به ترتیب با میانگین ۱۱۴ و ۱۴۲ ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر سجزی، قهجاورستان و شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوای اصفهان در شرایط قابل قبول قرار گرفت – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوای اصفهان در شرایط قابل قبول قرار گرفت – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.