همه چیز درباره قلعه جنی کیش – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری انکو، مسافرانی که قصد سفر به کیش را دارند و در میان جاهای دیدنی آن جستجو کرده اند، حتماً نام قلعه جنی کیش را هم شنیده اند. اگر شما هم در نظر دارید که با خرید بلیط کیش رهسپار این جزیره زیبا در آب های خلیج فارس شوید، برای مطالعه مطلب زیر همراهمان باشید.

قلعه جنی کیش کجاست؟

قلعه جنی یکی از مقاصد تفریحی و البته ماجراجویانه جزیره کیش در استان هرمزگان است که به دلیل ماهیت رازآلود و وهمناک خود و افسانه هایی که بین مردم محلی رواج دارد، بین گردشگران و به ویژه جوانان محبوب شده است.

این جاذبه که در غرب جزیره کیش واقع شده، درگذشته کاربری نظامی داشته، اما به دلیل مرگ مشکوک چند سرباز خالی از سکنه شده است. همچنین شایعات و گزارش هایی از دیده شدن اشباح و اجنه و شنیده شدن صداهای هولناک از آن شنیده می شود و مدت هاست که دیگر هیچ استفاده ای ندارد. در ادامه با داستان ها و روایت هایی که باعث شده اند این قلعه به نام قلعه جنی ها معروف شود، آشنا می شویم.

داستان قلعه جنی کیش

بسیاری از مسافرانی که با بلیط تهران کیش به این جزیره سفر می کنند، علاقمند به داستان های قدیمی و ماوراءالطبیعه هستند. دراین میان، برخی از آن ها که شجاعت به خرج داده و پا به قلعه متروکه جنی گذاشته اند، از صداهای وهمناکی گفته اند که پیرامون قلعه به گوش می رسد؛ صداهای ناله مانندی که از دل چاه آب این قلعه شنیده می شود، صدای پا و حرکات مختلف، صدای همهمه و زمزمه و صداهایی که هر یک می توانند ترس را مثل خوره به جان آدم بیندازند! تجربه برخی دیگر از افراد، از سنگینی فضای داخل قلعه و همچنین دیدن سایه ها و اشباح عجیب و غریب حکایت دارد.

ماجرای قلعه جنی کیش به دو داستان مرموز و ترسناک برمی گردد که بین مردم محلی رواج دارد. هر دوی این روایت ها از شوم بودن و بروز اتفاقات ماوراء الطبیعی در این نقطه از جزیره حکایت می کند.

روایت اول که تقریباً بیشتر اهالی جزیره آن را باور دارند، داستان مرگ مشکوک 4 سرباز در این قلعه است. این قلعه تا حدود دهه 40 شمسی به عنوان یک دژ نظامی کاربرد داشت و مقر ژاندارمری جزیره کیش یا پاسگاه هنگ مرزی به حساب می آمد؛ اما یک روز صبح، زمانی که سربازان برای تعویض شیفت به قلعه آمدند، با جسد 4 سربازی مواجه شدند که برای کشیک شبانه در قلعه حضور داشتند. اجساد این چهار سرباز در وضعیت عادی نبود و به شکل عجیبی سیاه و کبود شده بود. در چهره های سربازان مرده نشانه های ترس و وحشت ناگهانی به وضوح مشاهده می شد و هیچ توجیهی برای اتفاقی که رخ داده بود، وجود نداشت. تنها مسیله ای که همه به آن باور داشتند، این بود که اتفاقی غیرطبیعی و هولناک در شب گذشته به وقوع پیوسته است.

پس از این اتفاق بود که سربازان و فرماندهانشان دیگر حاضر به ماندن در این مکان مخوف نشدند. به این ترتیب این دژ قدیمی تخلیه و ماجرای سربازان کشته شده، به اصلی ترین ماجرایی تبدیل شد که جن زدگی این مکان را تایید می کرد.

Shape2

داستان دوم که به اندازه داستان سربازان ترسناک نیست، اما در ذهن مردم محلی جا افتاده، آن داستان راننده ای است که ناخواسته به عروسی جنیان رفت. از قرار معلوم، یک راننده تاکسی مسافری را برای بازدید از کشتی یونانی به این محل رسانده و سپس زمانی که در انتظار بازگشت مسافرش بوده، سری هم به قلعه جنی می زند. در این زمان که حوالی غروب آفتاب بوده است، راننده تاکسی داستان ما متوجه برپا شدن سوروسات عروسی و بساط جشن و پایکوبی در قلعه جنی شده و در اوج شگفتی متوجه می شود این جشن، نه عروسی انسان ها که عروسی جنیان است؛ چرا که شرکت کنندگان عروسی همگی لباس های بلند سفیدرنگ به تن کرده و البته به جای پای آدمیزاد، سم داشتند! این روایت را راننده تاکسی برای اهالی جزیره تعریف می کند که به عنوان روایتی از تسخیرشده بودن قلعه جنی کیش در ذهن مردم می ماند.

بسیاری معتقدند این روایت ها صرفاً زاییده ذهن مردم است و صرفاً به دلیل رازآلود بودن برای مردم جذابیت پیدا کرده و افراد مختلف به آن دامن زده اند. از سوی دیگر برخی معتقدند حتی اگر الان هم به قلعه جنی بروید، شاهد برخی اتفاقات غیرطبیعی خواهید بود و حتماً دلیلی برای این روایت های ترسناک وجود دارد.

تاریخچه قلعه جنی کیش

از همه این حرف ها که بگذریم، بد نیست بدانیم اساساً تاریخچه قلعه جنی کیش چیست و علت ساخت آن چه بوده است. اگرچه درباره تاریخ ساخت و قدمت این قلعه اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما بیشتر کارشناسان معتقدند که در زمان حمله پرتغالی ها به خلیج فارس و جزیره هرمز، در قرن هفدهم ساخته شده و از همان ابتدا کاربری نظامی داشته است. البته برخی نیز معتقدند نقشه و معماری این قلعه به ساختمان های دهه 20 و 30 شمسی شبیه تر بوده و قدمت این قلعه کمتر از آن است که به دوران حمله پرتغالی ها برسد.

آنچه در مورد آن اتفاق نظر وجود دارد، این است که این بنا با اهداف نظامی ساخته شده و معماری آن به گونه ای است که برای دیده بانی، تیراندازی و استقرار تک تیراندازها و نگهبانی تناسب دارد.

داخل قلعه جنی کیش

برای اینکه بتوانید از قلعه جنی در کیش و بخش های داخلی آن تصور بهتری داشته باشید، بد نیست به پلان و طرح این بنا اشاره کنیم. ساختمان قلعه جنی، برخلاف بسیاری از قلعه های تاریخی که بناهایی مدور هستند، به شکل مستطیل طراحی شده و در دو نقطه روبروی هم، دارای دو برجک بزرگ و وسیع است که برجک های دیده بانی و تک تیراندازی هستند.

دیوارهایی که دورتادور این قلعه را احاطه کرده، دیوارهایی بسیار مستحکم هستند که باعث می شدند نفوذ به قلعه دشوار باشد. به علاوه یک باغچه کوچک در مرکز قلعه دیده می شود. در داخل قلعه نیز چندین اتاق تودرتو و اتاق هایی به شکل L وجود دارد و برای دسترسی به بالاترین نقطه برجک ها هم راه پله هایی قدیمی ساخته شده است.

ورود به قلعه جنی کیش در شب

بازدید از قلعه جنی ها کیش در شب و ورود به آن در 24 ساعت شبانه روز امکان پذیر است. شما می توانید بدون هیچ مشکل و هزینه ای از آن دیدن کنید. بازدید در شب نیز بدون مانع است؛ اما بسیاری از افراد معتقدند بعد از غروب آفتاب حضور در این قلعۀ تسخیرشده، کاری مخاطره آمیز بوده و ممکن است به رویارویی با اجنه منجر شود. البته قسمت ورودی قلعه مسدود شده است؛ ولی تقریباً به راحتی می توانید از موانع و بلوک های مسدودکننده عبور کنید و وارد قلعه شوید.

Shape3

آدرس قلعه جنی در کیش و نحوه دسترسی به آن

قلعه جنی در غربی ترین نقطه جزیره کیش، در جاده جهان، در نزدیکی کشتی یونانی، کمی قبل از رسیدن به آخرین میدان قرار دارد. برای رسیدن به این نقطه می توانید از تاکسی ها یا وسایل حمل ونقل عمومی جزیره که به مقصد کشتی یونانی حرکت می کنند، استفاده کنید. همچنین، باتوجه به فاصله 10 دقیقه ای این جاذبه با فرودگاه کیش، می توانید بازدید از آن را به آخرین روز سفر خود منتقل کنید و پس از تماشای آن، با بلیط کیش تهران ارزان به پایتخت بازگردید.

سفر هوایی به جزیره کیش با بلیط هواپیما ارزان تریپ

قطعاً سفر به جزیره کیش، هزینه های خود را دارد؛ اما با خرید بلیط هواپیما ارزان می توانید در مدیریت بودجه سفر خود تا حد زیادی صرفه جویی کنید. آژانس هواپیمایی تریپ با 18 سال تجربه در حوزه توریسم، ارزان ترین بلیط هواپیما را به تمامی فرودگاه های داخلی و فرودگاه های بین المللی خارجی ارایه می کند. شما می توانید با مراجعه به www.trip.ir پرواز موردنظر خود را با قیمتی مناسب رزرو کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری انکو در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همه چیز درباره قلعه جنی کیش – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همه چیز درباره قلعه جنی کیش – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.