همه باید از قانون تمکین کنند

همه باید از قانون تمکین کنند

نتیجه احراز صلاحیت ها به خوبی نشان می دهد که شورای نگهبان مثل همیشه تحت تاثیر فشارهای افراد و احزاب سیاسی قرار نگرفته و صرفاً بر اساس جایگاه قانونی و شرعی خود عمل نموده است. 

به گزارش انکو، سیدعبدالله متولیان در یادداشتی در روزنامه جوان درخصوص احراز صلاحیت ها توسط شورای نگهبان که نتایج آن روز گذشته اعلام شد، نوشت:

شورای نگهبان در مهلت قانونی از میان 80 نفر نامزد ثبت نام کرده برای ریاست جمهوری چهاردهم، صلاحیت شش نفر از آنان را احراز و به وزارت کشور اعلام کرد. خوشبختانه بلافاصله پس از اعلام نتیجه احراز صلاحیت ها، اغلب نامزدهای احراز صلاحیت نشده، رسماً تمکین و تبعیت خود را از نظر و رای شورای نگهبان اعلام کردند، که در این میان تمکین نامه یکی از آنان باید سرمشق و الگوی همگان قرار گیرد: «من شورای نگهبان را از نظر جایگاه قانونی و شرعی و همچنین به لحاظ دینمداری و ترس از خدا و آخرت اعضای آن، و نیز دسترسی به اطلاعات و شناخت آن از اشخاص، اصلح، صاحب اختیار و ذی حق برای اظهار نظر و تصمیم گیری در خصوص کاندیداهای ریاست جمهوری می دانم». در این باره ذکر چند نکته ضروری است:
1- عدم احراز صلاحیت نامزدها (به استثنای برخی از نامزدها که به دلایل مختلف از جمله عدم التزام به قبول و اجرای قانون اساسی، رد صلاحیت آنان قطعی بوده است) به معنی رد صلاحیت یا ناتوانی آنان نبوده و هر یک از آنان می توانند در سایر مناصب و پست های اجرایی و مدیریتی نظام بر اساس توانمندی و صلاحیت های مدیریتی انجام وظیفه کنند. 
2- نتیجه احراز صلاحیت ها به خوبی نشان می دهد که شورای نگهبان مثل همیشه تحت تاثیر فشارهای افراد و احزاب سیاسی قرار نگرفته و صرفاً بر اساس جایگاه قانونی و شرعی خود عمل نموده است. 
3- افراد احراز صلاحیت شده، سلایق گوناگون را پوشش می دهند و عملاً جریانات سیاسی، هیچ بهانه ای برای حاشیه سازی و تلخ کردن کام مردم ندارند. 
4- نامزدهای انتخاباتی و مردم به خوبی می دانند که تبعیت بی چون و چرای آنان از رای و نظر شورای نگهبان، بلوغ سیاسی نخبگان کشور را به رخ جهانیان کشیده و نقشه و برنامه ریزی دشمنان بیرونی برای تاثیرگذاری بر انتخابات و دخالت در امور داخلی کشور ایران را خنثی می کند. 
5- جایگاه و نظر شورای محترم نگهبان در باره احراز صلاحیت ها برای همگان به ویژه آنان که احراز صلاحیت نشده اند، طبق قانون اساسی فصل الخطاب و لازم الاجرا بوده و احدی حق ندارد جایگاه قانونی شورای نگهبان را تخریب کرده یا تضعیف کند. 
6- یادآوری نظر مبارک امام راحل به نامزدهایی که ممکن است دیدگاه و نظری متفاوت با شورای نگهبان داشته و بخواهند برای کشور حاشیه سازی کرده و هزینه تولید کنند، راهگشا است. حضرت امام مخالفت با جایگاه و نظر شورای نگهبان را در حکم افساد فی الارض دانسته و فرموده اند: «نمی شود از شما پذیرفت که ما قانون را قبول نداریم غلط می کنی قانون را قبول نداری، قانون تو را قبول ندارد. بعد از اینکه یک چیزی قانونی شد دیگر نق زدن در او اگر بخواهد مردم را تحریک بکند مفسد فی الارض است و باید با او دادگاه ها عمل مفسد فی الارض بکنند». 
7- آرامش جامعه و امنیت روانی مردم اقتضا دارد که نخبگان، احزاب سیاسی، نامزدهای احراز صلاحیت نشده و آحاد مردم تابع نظر شورای نگهبان باشند و آرامش جامعه را به دلیل عدم تایید یک نفر به هم بریزند. 
8- قانون شکنی و اقدامات تحریک آمیز احتمالی برخی نامزدهای احراز صلاحیت نشده دقیقاً انکو تاییدی بر ضرورت عدم احراز آنان تلقی می گردد. این افراد اگر می دانند چه می کنند و توجه داشتند کجا ثبت نام می کنند باید پایبند بودنشان به قانون احراز بشود و امروز به طرفدارانشان نشان بدهند که تابع قانون هستند، این افراد به طرفدارانشان بگویند قانون اساسی براساس اصول 98، 99، 111، 120 و 121 به ما اجازه نمی دهد در انتخابات وارد شویم. 
9- حال که مردم داغدار ایران اسلامی پس از خلق حماسه بدرقه خادمان جمهور و در راس آنان شهید مظلوم آیت الله رییسی عزیز، می روند تا در عرصه انتخاب فردی شایسته برای ادامه دادن راه سیدالشهدای خدمت، حماسه دیگری بیافرینند، سخنان مقام معظم رهبری درباره انتخابات اصلح را به عنوان حسن ختام این یادداشت یادآوری می کنیم: «انتخاباتی که پیش روی ماست، کار بزرگی است؛ این انتخابات یک انتخابات پردستاورد است… بعد از این حادثه تلخ، مردم جمع شوند با آرای بالا مسیول بعدی را انتخاب کنند؛ این در دنیا انعکاسش انعکاس فوق العاده ای است… این حماسه انتخابات مکمل حماسه بدرقه شهیدان است،.. ملت ایران برای اینکه بتواند در معادلات پیچیده بین المللی منافع خودش را حفظ کند و عمق راهبردی خود را تثبیت کند و ظرفیت ها و استعدادهای طبیعی و انسانی خود را به مرحله و بروز و ظهور برساند و کام مردم را شیرین کند و همچنین بتواند حفره ها و رخنه های اقتصادی و فرهنگی را پر کند، به یک رییس جمهور فعال، پرکار، آگاه و معتقد به مبانی انقلاب احتیاج دارد.»

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همه باید از قانون تمکین کنند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همه باید از قانون تمکین کنند"، کلیک کنید.