مواد قندی عامل ابتلا به زوال عقل است؟

مواد قندی عامل ابتلا به زوال عقل است؟

انکو/خراسان رضوی نتایج تحقیق کنونی نشان داد که خطر ابتلا به زوال عقل ممکن است با خوردن برخی غذاهای رایج افزایش یابد.

به نقل از هلث، نتایج تحقیقات جدید ارتباطی بین سطح بالای قند خون و زوال شناختی پیدا و قند را با کاهش عملکرد مغز ناشی از زوال عقل مرتبط کرده است.

نتایج تحقیقات منتشرشده در ماه ژانویه نشان داد که بیماران دیابتی نوع 2 که اختلال شناختی (CI) از خود نشان دادند، سطح قند خون بالاتری داشتند همچنین مدیریت ضعیف تری بر وضعیت بیماری آنان مشاهده شد.

سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS) اعلام کرد که زوال عقل بیش از 900هزار نفر (حدود یک نفر از هر 11 فرد بالای 65 سال) را در بریتانیا تحت تاثیر قرار داده است. زوال عقل اصطلاحی برای گروهی از شرایط است که بر مغز تاثیر می گذارد که آلزایمر، شایع ترین شکل آن محسوب می شود.

بسیاری از علایم آن ناتوان کننده هستند و شامل از دست دادن حافظه، مشکل در تمرکز، قضاوت ضعیف، مشکل در انجام وظایف و تغییرات خلقی است، اما یکی از علایم هشداردهنده غیرعادی تر، نشان دادن میل شدید به مواد قندی است.

سطح قند خون بالا فقط در افراد دیابتی دیده نمی شود، زیرا می تواند در افراد بدون این عارضه پس از خوردن غذاهای شیرین افزایش یابد و به این معنی نیست که اگر میل به شیرینی دارید از زوال عقل رنج می برید، اما آخرین یافته ها حمایت از تاثیر منفی قند بر مغز را تقویت می کنند.

برای رسیدن به نتیجه، دانشمندان 350 شرکت کننده میانسال بستری در بیمارستان را که همگی دیابت نوع 2 داشتند، مورد بررسی قرار دادند. هدف، شناسایی عوامل خطر برای اختلال شناختی از طریق بیمارانی بود که آن را نشان دادند و آنهایی که به این مورد مبتلا نبودند.

نتایج نشان داد که 38.9 درصد از افراد با میانگین سنی 58 سال در مراحل مختلف، کاهش شناختی را نشان دادند. عوامل خطر مستقلی که در این شرکت کنندگان برای اختلال شناختی مشاهده شد شامل سن، سطح قند خون، دور کمر بالا، شاخص توده بدنی (BMI) یا سطوح وزن، همچنین مدیریت کمتر وضعیت آنان بود.

افراد مبتلا به اختلال شناختی نیز در عرض سه ماه پس از معاینه، موارد هیپوگلیسمی را تجربه کرده بودند، در حالی که بیماری عروق مغزی (CVD) که بر جریان خون به مغز تاثیر می گذارد، نیز عامل خطر بود.

در مقابل، افرادی که مدیریت وزن، الگوهای غذایی قوی دیابتی را نشان دادند یا رژیم غذایی سالمی برای مدیریت شرایط خود داشتند از زوال شناختی محافظت بیشتری داشتند.

محققان دریافتند کسانی که دیابت خود را کمتر کنترل و کمتر به پزشک مراجعه می کنند، اما بیشتر در بیمارستان ها و اورژانس ها بستری می شوند.

یافته ها نشان می دهد که اندازه دور کمر همراه با شاخص توده بدنی بالا ممکن است شاخص خوبی برای اختلال شناختی باشد، اگرچه کارشناسان می گویند که تحقیقات بیشتری لازم است.

علایم هشداردهنده اولیه زوال عقل که باید مراقب آنها بود، اگرچه متفاوت هستند، علایم اولیه رایج زوال عقل را شامل می شود:

• مشکلات حافظه، به ویژه یادآوری رویدادهای اخیر؛

• افزایش سردرگمی؛

• کاهش تمرکز؛

• تغییر شخصیت یا رفتار؛

• بی تفاوتی و گوشه گیری یا افسردگی و

• از دست دادن توانایی انجام کارهای روزمره.

نتایج این تحقیق در نشریه BMJ منتشر شده است.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مواد قندی عامل ابتلا به زوال عقل است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مواد قندی عامل ابتلا به زوال عقل است؟"، کلیک کنید.