مهمترین نکاتی که هنگام خرید کفش کوهنوردی باید مدنظر قرار دهیم

یکی از ورزش های مهیج و پرطرفدار که به حفظ سلامتی بدن و عضلات آن کمک بسزایی می کند، کوهنوردی است. افراد بسیاری به این تفریح و ورزش علاقه مندند. با این وجود، عدم رعایت اصول این ورزش و استفاده از تجهیزات غیر استاندارد و نامناسب، آن ها را دچار آسیب و مجبور به کناره گیری می کند. کفش کوهنوردی اصلی ترین، مهم ترین و ابتدایی ترین ابزار مورد نیاز برای هر کوهنورد یا طبیعت گرد می باشد. کفش همه فشار وارده بر کمر، پا ها و ستون فقرات را تعدیل بخشیده و در داشتن یک حرکت اصولی و وارد آمدن کمترین فشار به بخش های مختلف بدن به یاری ورزشکار می آید.

مهمترین نکاتی که هنگام خرید کفش کوهنوردی باید مدنظر قرار دهیم

آفتاب نیوز :

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نکاتی که در زمان خرید کفش کوهنوردی باید به آن ها توجه داشت بیشتر آشنا کنیم.

کفش ها بر اساس شکل، نوع ساختار و کارایی انواع مختلفی دارند. کفش کوهنوردی نیز یکی از همین پاپوش هاست که در انواع مختلف نیمه سنگین، سنگین پوش، سنگین دوپوش، هیمالیا نوردی، سنگ نوردی، یخ نوردی و کفش کوهنوردی backpacking عرضه شده و به فروش می رسند. بسته به نوع صعود، وزن بار، ارتفاع کوه و تعداد روزی که کوهنوردی به طول می انجامد، کفش با ویژگی های مناسب انتخاب می شود.

کفش کوهنوردی یا Mountaineering معمولا نیمه سنگین بوده و برای برنامه های چند روزه مناسب است. از این کفش ها در تمامی فصول می توان بهره برد. مجهز بودن این نوع کفش به گورتکس، آن را برای صعود های زمستانی نیز مساعد می سازد. کفش های کوهنوردی با داشتن ساق 14 الی 19 سانتی متری به خوبی از مچ پا محافظت می کنند.

نکات مهم در زمان خرید کفش های کوهنوردی

رعایت برخی از نکات در زمان خرید کفش مخصوص کوهنوردی به شما کمک خواهد کرد که با وارد آمدن کمترین فشار و آسیب به بدن، یک صعود و گردش لذت بخش را تجربه نمایید.

مهمترین نکاتی که هنگام خرید کفش کوهنوردی باید مدنظر قرار دهیم موارد زیر را شامل می شوند:

  • در زمان خرید کفش کوهنوردی، به راحتی، سایز، شکل و کارایی کفش توجه بیشتری داشته باشید.
  • هر یک از انواع کفش های کوهنوردی، مشخصه مخصوص به خود را دارند که آن ها را برای صعود های مختلف مساعد می سازد؛ کفش را متناسب با نوع صعود خود برگزینید. به خاطر داشته باشید که کفش های منعطف برای صعود اصطکاکی و کفش هایی با لبه های سفت و محکم برای صعود های طولی و عرضی مناسب هستند.
  • در زمان خرید کفش کوهنوردی به کفی آن توجه داشته باشید. کفی و لبه های کناری کفش مخصوص کوهنوردی باید از استحکام، انعطاف و دوام کافی و از عاج های عمیق و محکمی برخوردار باشد.
  • کفش مخصوص کوهنوردی، می بایست از ساق و قوزک پا به خوبی محافظت کند. فرو رفتن پا در چاله یا گودال، آن را مستعد شکستگی یا دررفتگی خواهد کرد. کفش مناسب کوهنوردی با داشتن ساق های بلند و محکم از بروز چنین خطرات و آسیب هایی پیشگیری خواهد کرد.
  • کفش مناسب کوهنوردی دارای پنجه محکمی بوده و از انگشتان به خوبی مراقبت می کند. در زمان انتخاب و خرید، کفش مخصوص کوهنوردی را به پا کرده و استحکام آن را بررسی نمایید.
    بهترین زمان برای خرید کفش کوهنوردی بعد از ظهر است. پا در این زمان از شبانه روز کمی متورم شده و بزرگترین سایز را به خود می گیرد.
  • اغلب صعود ها در فصل سرما تجربه می شوند و این امر شما را وادار به پوشیدن جوراب های ضخیم خواهد کرد. در زمان خرید کفش مناسب کوهنوردی جوراب ضخیم بپوشید تا بتوانید کفشی با سایز مناسب تر برگزینید.
  • بهتر است کفشی را انتخاب کنید که رویه آن ضد آب بوده و امکان تبادل هوا را با بیرون داشته باشد. رویه کفش باید از نرمی و انعطاف کافی برخوردار بوده و نسبت به انتقال حرارت عایق باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهمترین نکاتی که هنگام خرید کفش کوهنوردی باید مدنظر قرار دهیم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهمترین نکاتی که هنگام خرید کفش کوهنوردی باید مدنظر قرار دهیم"، کلیک کنید.