مشکلات قلبی زنان پس از یایسگی به شدت افزایش می یابد – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

مشکلات قلبی زنان پس از یایسگی به شدت افزایش می یابد - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار انکو به نقل از مدیسن نت، دکتر «الا ایشایا»، سرپرست این مطالعه از مرکز پزشکی هاربور در دانشگاه کالیفرنیا، توضیح داد: «بعد از یایسگی، زنان استروژن بسیار کمتری دارند و به سمت پروفایل های سنگین تر از تستوسترون پیش می روند. این وضعیت بر روشی که بدن چربی را ذخیره می کند، جایی که چربی را ذخیره می کند و روشی که چربی را فرآوری می کند، تاثیر می گذارد. حتی بر نحوه لخته شدن خون نیز تاثیر می گذارد. و همه این تغییرات خطر ابتلاء به بیماری قلبی را افزایش می دهد.»

در مطالعه جدید، گروه تحقیق نتایج را برای 579 زن یایسه که قبلاً برای کمک به کنترل کلسترول خود از استاتین استفاده کرده بودند، ردیابی کردند.

همچنین از آنها اسکن کلسیم عروق بیماری کرونا (CAC) بعمل آمد که تجمع چربی، کلسیم و سایر مواد مرتبط با بیماری قلبی را در شریان های قلب اندازه گیری می کند. دو اسکن CAC برای هر زن با فاصله یک سال از هم انجام شد.

محققان توضیح دادند که هر چه نمره CAC یک فرد بالاتر باشد، خطر حملات قلبی یا سایر حوادث قلبی افزایش می یابد.

در این مطالعه، تیم تحقیق، زنان را بر اساس امتیاز CAC به سه گروه تقسیم کرد: 1-99، 100-399 و 400 یا بالاتر.

این تحقیق نشان داد که پس از یایسگی، نمرات CAC زنان بسیار سریع تر از مردان در سن مشابه افزایش می یابد.

به عنوان مثال، زنانی که در ابتدای مطالعه در پایین ترین سطح نمره CAC قرار گرفتند، میانگین نمرات شان در طول دوره مطالعه یک ساله به طور متوسط 8 نمره افزایش یافت. این مقدار دو برابر افزایش 4 نمره ای مشاهده شده در مردان است.

زنان دارای نمره متوسط در شروع مطالعه، میانگین افزایش 31 نمره ای داشتند؛ تقریباً دو برابر افزایش 16 نمره ای در بین مردان.

محققان خاطرنشان کردند که در مورد افرادی که قبلاً نمره CAC بالایی داشتند، تفاوت قابل توجهی در افزایش نمره بین زنان و مردان وجود نداشت.

همه اینها به این معنی است که زنان یایسه در مقایسه با مردان نسبت به افزایش سریع پلاک های شریانی آسیب پذیرتر هستند.

به گفته ایشایا، «استروژن به عنوان یک هورمون سالم برای قلب شناخته شده است، بنابراین هر کاهشی در این هورمون مطمیناً اثرات مضری خواهد داشت.»

او افزود: «جالب است که افزایش پلاک شریانی حتی با وجود مصرف استاتین های کاهش دهنده کلسترول در این زنان اتفاق افتاده است. این ممکن است به این معنی باشد که تجویز دوزهای بالاتری از استاتین ها در زنان یایسه مورد نیاز است.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشکلات قلبی زنان پس از یایسگی به شدت افزایش می یابد – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشکلات قلبی زنان پس از یایسگی به شدت افزایش می یابد – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.