قدیمی ترین کفش های دنیا + عکس

کفش ها می توانند اطلاعات قابل توجهی از نحوه پوشش مردم گذشته در اختیار ما بگذارند. برخی از این آثار را که باستان شناسان یافته اند، اکنون در شمار خارق العاده ترین مکشوفه های تاریخی قرار گرفته اند.

به گزارش انکو، در سال های اخیر، باستان شناسان کفش های متعددی را در غارها، معادن نمک، چاه ها و مکان های دیگری پیدا کرده اند که در شرایط عالی مانند محیط کم اکسیژن قرار داشتند. در ادامه با 10 مورد از قدیمی ترین کفش هایی که تاکنون در نقاط مختلف جهان کشف شده اند، آشنا می شوید:

کفش کودکی که در معدن نمک اتریش کشف شد

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

باستان شناسان با کاوش در یک معدن نمک واقع در اتریش، بقایای یک کفش چرمی دوهزارساله را پیدا کردند. این کفش کودکانه که به عصر آهن تعلق دارد، با وجود ساخته و استفاده شدن در 2000 سال پیش بسیار سالم باقی مانده است. یافته هایی همچون این کفش چرمی و بقایای پارچه هایی که در معدن نمک «درنبرگ» کشف شده اند، فرصت فوق العاده کم نظیری را برای باستان شناسان فراهم می کنند تا درباره زندگی معدن داران عصر برنز اطلاعات کسب کنند.

این کفش که اندازه آن امروزه معادل یک کفش کودکانه شماره 30 است، به دلیل وجود نمک، بسیار سالم باقی مانده است. علاوه بر این کفش، سایر کفش هایی که پیش تر در این معدن کشف شده اند نیز به دلیل محیط معدن سالم باقی مانده اند. این کفش ها نه تنها چشم انداز جدیدی در مورد صنایع دستی آن دوران و فناوری مورد استفاده برای چرم کاری ایجاد می کند، بلکه اطلاعات جدیدی درباره زندگی روزمره افرادی که در معادن نمک یا اطراف آن کار می کردند، ارایه می کند. این کفش ها همچنین اطلاعاتی درباره مد کفش و سبک های محبوب این دوره از تاریخ در اختیار باستان شناسان می گذارند.

سندل رومی که در چاه پیدا شد

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

کاوش در یک سکونتگاه رومی واقع در شمال اسپانیا به کشف یک سندل رومی خاص منجر شد که گمان می رود از پای یک مامور پاکسازی چاه افتاده باشد. این سندل رومی 2000 سال قدمت دارد که با طراحی خاص خود از سایر سندل ها متمایز می شود. در طراحی این پاپوش از الگوهای دایره ای و بیضی شکل و داس مانند استفاده شده است. در منطقه «هیسپانیا»، حدود 20 سندل رومی نسبتا سالم کشف شده است و سندلی که در چاه کشف شده از نظر ساخت و طراحی یک سندل خاص محسوب می شود. به دلیل محیط بی هوازی که توسط گل ماسه در کف چاه ایجاد شده است، این سندل در زمان کشف از نظر سالم بودن در وضعیت استثنایی قرار داشت.

سندل هایی که در غار کشف شدند

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

در سال 2023، دانشمندان در اسپانیا تایید کردند سندل هایی که در یک غار کشف شده بودند، در حقیقت قدیمی ترین پاپوش هایی محسوب می شوند که تاکنون در جنوب اروپا شناسایی شده اند. این اشیاء در ابتدا در حوالی 1850 میلادی از غار باستانی به نام «Cueva de los Murciélagos» کشف شدند که نخستین بار برای استخراج کود خفاش و مواد معدنی کاوش شد. در آن زمان، با حرکت کارگران به سمت مناطق عمیق غار، آن ها با محوطه ای شامل اجساد مومیایی شده و چندین شیء چوبی و بافته شده مواجه شدند. از جمله موارد قابل توجه در بین این اشیاء تاریخی می توان به تعدادی سندل اشاره کرد که محققان قدمت دو مورد از آن ها را بیش از شش هزار سال قبل تعیین کرده اند. با این حال قدمت قدیمی ترین شییی که در بین این مجموعه آثار باستانی کشف شده است به حدود 9 هزار سال پیش می رسد. محققان علت سالم باقی ماندن این اشیاء پس از گذشت این مدت زمان طولانی را فقدان رطوبت و شرایط آب و هوایی پیرامون آن ها عنوان کرده اند.

چکمه عصر برنزی که در نروژ کشف شد

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

یک لنگه نیم پوتین 3000 ساله که به عصر برنز تعلق دارد، قدیمی ترین کفشی است که تاکنون در نروژ کشف شده است. این کفش فقط یکی از هزاران اثر تاریخی است که در دو دهه اخیر با ذوب شدن یخ کوهستان های نروژ کشف شده است. این کفش 3000 ساله که در سال 2007 کشف شده است، یکی از اکتشافات مهم در کوهستان های نروژ محسوب می شود. اندازه این کفش چرمی، امروزه معادل اندازه سایز 34 یا 35 در ایالات متحده است و نشان می دهد به یک زن و یا یک کودک تعلق داشته است. این کفش به همراه چندین تیر و بیل چوبی کشف شد.

اسکی عصر آهنی که در نروژ پیدا شد

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

در سال 2014، باستان شناسان یک عدد اسکی چوبی را در بالای یک کوه یخ زده در نروژ کشف کردند. در سال 2021 باستان شناسان به محل کشف این اثر تاریخی بازگشتند و لنگه دیگر اسکی عصر آهنی را پیدا کردند. این دو شیء مدت ها یخ زده بودند، اما وقتی که کشف شدند، بسیار سالم باقی مانده بودند.

کشف ظرفی مملو از کفش در معبد مصری

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

باستان شناسان مجموعه ای از کفش های باستانی را درون ظرفی در یک معبد مصری واقع در «اقصر» پیدا کردند. محققان در مجموع هفت کفش، از جمله دو جفت کفش بچه گانه که در یک کفش تاشده بزرگتر قرار داده شده بودند و یک جفت کفش بزرگسال را کشف کردند. روی کفش های متعلق به فرد بزرگسال ساییدگی ناهمواری وجود دارد که نشان می دهد صاحب آن هنگام راه رفتن می لنگیده است. بر اساس تعمیرات متعددی که روی کفش ها انجام شده است، به گفته محققان قدمت این کفش ها به بیش از 2000 سال می رسد.

سندل چرمی «عصر آهن»

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

یک کوهنورد در ماه اوت 2019 یک لنگه سندل متعلق به «عصر آهن» را در منطقه ای که با نام «هورس آیس پچ» شناخته می شود، کشف کرد. پس از بازیابی این سندل، تاریخ گذاری رادیوکربن نشان داد قدمت این اثر تاریخی به حدود 300 میلادی بازمی گردد. باستان شناسان پیش تر آثار تاریخی دیگری را از جمله تکه های پارچه در این کوهستان کشف کرده بودند، اما هیچ یک از این آثار به اندازه این سندل قدیمی نبودند. کشف این پاپوش و سایر آثار تاریخی متعلق به دوران وایکینگ ها (حدود 800 تا 1066 میلادی) نشان می دهد مسیری در بین کوهستان برفی در نروژ، بخش هایی از کشور را به سواحل آن متصل می کرده است.

کفش های بچه گانه در پایگاه نظامی رومی

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

موقعیت اجتماعی یکی از جنبه های مهم فرهنگی در امپراتوری روم و انتخاب لباس مردم یکی از راه های نشان دادن ثروت بود. این نکته را در یک جفت کفش که برای یک نوزاد طراحی شده است، می توان مشاهده کرد. این کفش ها از کفش های مردانه ای که محققان در یک پایگاه نظامی سابق رومی کشف کرده بودند، الگوبرداری شده اند. محققان علاوه بر این کفش بچه گانه، در طول سال ها کاوش بیش از 4000 کفش را در این محوطه پیدا کرده اند.

جوراب های پشمی که در مصر کشف شدند

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

باستان شناسان این جوراب های پشمی را که بین انگشتان پا فاصله ایجاد می کند، حوالی قرن نوزدهم میلادی با کاوش در مصر کشف کردند. این جوراب ها در فاصله قرن چهارم تا پنجم میلادی با استفاده از روشی که بیشتر شبیه دوخت و دوز است تا بافندگی، تولید شده اند. این جوراب ها اکنون در «موزه ویکتوریا و آلبرت» نگهداری می شوند.

کفش چرم بز در مقبره چینی

قدیمی ترین کفش های دنیا عکس

باستان شناسان با مرمت یک جفت کفش چرم بزی با قدمت 1400 سال، آنها را به شکوه اولیه بازگرداندند. این اشیاء در داخل مجموعه مقبره های «آستانه» واقع در چین، یکی از توقفگاه های مسیر «راه ابریشم» پیدا شدند. 20 روز طول کشید تا محققان موفق شدند آلودگی هایی را که در طول قرن ها روی کفش ها جمع شده بود پاک کنند، اما این تلاش ارزشش را داشت. هنگامی که کفش ها تمیز شدند، محققان دریافتند که سازنده آن ها از بافت حیوانی (تاندون ها) برای دوختن بخش های مختلف آن ها استفاده کرده است.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قدیمی ترین کفش های دنیا + عکس" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قدیمی ترین کفش های دنیا + عکس"، کلیک کنید.