فاز چهارم طرح «خانواده یار» اجرا می شود – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

فاز چهارم طرح «خانواده یار» اجرا می شود - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری انکو، مریم اردبیلی، مشاور شهردار و مدیرکل امور زنان و خانواده شهرداری تهران اظهار کرد: اداره کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران، از سال 1389 تا کنون حدود 34 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار و حدود 32 هزار نفر از فرزندان آنها را تحت پوشش قرار داده و در سامانه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران به ثبت رسانده است. در حال حاضر نیز بالغ بر 16 هزار نفر از افراد گروه هدف، تحت پوشش قرار دارند.

وی در خصوص تعداد مراکز توانمندسازی هم بیان کرد: در حال حاضر 93 مرکز توانمندسازی کوثر در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران فعال هستند که در زمینه توانمندسازی اقتصادی زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار و زنان کم برخوردار فعالیت دارند. همچنین 22 اتاق خانواده یار در 22 منطقه، مرکز خدمات جامع خانواده محور گلپاد در منطقه 2 و مرکز خدمات جامع خانواده محور الوند در منطقه 6 نیز در حوزه توانمندسازی فردی و خانوادگی فعال هستند.

منطقه 20 و منطقه 4 بیشترین مراکز کوثر را دارند

مشاور شهردار تهران در امور زنان و خانواده در خصوص مراکز کوثر نیز گفت: منطقه 20 با دارا بودن هجده مرکز و منطقه 4 با هشت مرکز فعال، بیشترین مراکز را دارا هستند.

اردبیلی با اشاره به اینکه در ابتدای سال 1400، بالغ بر 54 کوثر فعال در سطح مناطق وجود داشت، خاطرنشان کرد: این تعداد در سال 1402 به 93 عدد رسید. درصدد هستیم که در سال 1403 تعداد مراکز فعال توانمندسازی کوثر را به 115 عدد ارتقا دهیم.

اجرای فاز چهارم طرح «خانواده یار» با همکاری دانشگاه توانبخشی

اردبیلی همچنین در خصوص طرح «خانواده یار» که در حال اجرا در مناطق 22 گانه شهر تهران است، بیان کرد: این طرح طی سه فاز توانسته نسبت به ارایه راهکار در خصوص بخشی از مسایل خانواده های تهرانی و تسهیل دسترسی شهروندان تهرانی به خدمات مشاوره از طریق استقرار مشاوران و در فضای اختصاص یافته از سوی مناطق گام های موثری بردارد. در سال جاری نیز فاز چهارم آن با همکاری دانشگاه توانبخشی در حال اجراست.

وی افزود: اتاق های خانواده یار و مراکز خدمات خانواده محور، اهدافی چون تحکیم و تقویت بنیان خانواده در جامعه و ایجاد جامعه ای خانواده محور، تسهیل دسترسی به نظام خدمات مشاوره ای قبل، حین و پس از تشکیل خانواده در جهت استحکام آن و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و عوامل موثر در تزلزل نهاد خانواده را دنبال می کنند.

توسعه مراکز خدمات خانواده محور به صورت کیفی دنبال می شود

اردبیلی با تاکید بر اینکه توسعه مراکز خدمات خانواده محور و اتاق های خانواده یار، به صورت کیفی دنبال می شود، اظهار کرد: در هر فاز از اجرا، نیازهای زنان و خانواده در هر منطقه احصا شده و در فاز بعدی در قالب گروه درمانی و دوره های آموزشی خانواده محور مدنظر قرار می گیرد. همچنین کیفیت ارایه خدمات در هر دوره نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

توسعه مشاغل خانگی به عنوان مهم ترین ابزار توانمندسازی زنان در دستور کار قرار دارد

وی در پایان در خصوص توسعه مشاغل خانگی تاکید کرد: توسعه مشاغل خانگی با برگزاری دوره های آموزشی به عنوان مهمترین ابزار توانمندسازی زنان در دستور کار قرار گرفته است. پویش «کار تو خونمونه» به منظور آموزش زنان صاحب کسب و کارهای خرد و خانگی با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار می شود که تا کنون دو دوره از این پویش اجرا شده و در سال جاری نیز ادامه خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فاز چهارم طرح «خانواده یار» اجرا می شود – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فاز چهارم طرح «خانواده یار» اجرا می شود – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.