علل افزایش بروز «آبله مرغان» / رصد و کنترل «سرخک» در کشور

علل افزایش بروز «آبله مرغان» / رصد و کنترل «سرخک» در کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن توضیح درباره چرایی افزایش موارد بروز آبله مرغان، در عین حال اقدامات کشورمان در جهت رصد و حذف بیماری سرخک را تشریح کرد.

دکتر شهنام عرشی در گفت وگو با انکو، در پاسخ به سوالی درباره مشاهده موارد بیماری آبله مرغان و چگونگی وضعیت فعلی بروز این بیماری اظهار کرد: میزان ابتلا به بیماری آبله مرغان در اوایل فصل بهار و اواخر فصل پاییز سال گذشته افزایش یافت. بررسی میزان ابتلا به آبله مرغان در طی سال گذشته از افزایش این بیماری نسبت به سال های گذشته حکایت می کند. 

وی درباره علل افزایش بیماری آبله مرغان در سال گذشته گفت: ارتباط کودکان به واسطه پروتکل های بهداشتی در دوران پاندمی کرونا کاهش یافته بود و به همین دلیل هم میزان ابتلا به بیماری آبله مرغان در سال های گذشته کاهش یافت. سال گذشته، ارتباط کودکان به واسطه بازگشت به زندگی عادی افزایش یافت و به همین دلیل، میزان ابتلا به آبله مرغان در سال 1402 نسبت به سال های گذشته افزایش یافت.

عرشی ادامه داد: صرف نظر از علل افزایش بیماری آبله مرغان در سال 1402 باید گفت این احتمال وجود دارد میزان ابتلا به این بیماری در فصل بهار افزایش یابد. 

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین درباره وضعیت بروز سرخک با توجه به اقدامات کشورمان در کنترل و حذف این بیماری خاطرنشان کرد: اگرچه سرخک را کنترل کرده ایم و در مرحله حذف آن قرار داریم، اما به واسطه شایع بودن این بیماری در کشورهای پاکستان و افغانستان و رفت و آمدها، با خطر بیماری سرخک مواجه هستیم. 

عرشی ادامه داد: به دلیل اینکه سرخک در کشورهای همسایه شایع است رصد و پایش این بیماری، مهم قلمداد می شود. رصد و پایش سرخک باید به نحوی باشد که افراد واکسینه نشده از مرزهای شرقی وارد کشور نشوند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره میزان ابتلا به سرخک در کشور گفت: سال گذشته، بیماری سرخک در استان های جنوب شرقی به ویژه شهرستان چابهار افزایش یافت و بر همین اساس هم اقدامات کنترلی انجام شد. 

وی با بیان اینکه چندین دوره واکسیناسیون سرخک در استان های جنوب شرقی کشور به منظور کنترل شرایط انجام شد، افزود: وزارت بهداشت به واسطه انجام واکسیناسیون توانست اپیدمی سرخک در استان های جنوب شرقی کشور را کنترل کند. 

عرشی ادامه داد: خوشبختانه با پاندمی سرخک مواجه نیستیم؛ چرا که واکسیناسیون این بیماری به صورت مستمر در تمام نقاط کشور انجام می شود. علاوه بر واکسیناسیون روتین وزارت بهداشت علیه بیماری سرخک، واکسیناسیون اضافه بر سازمان نیز در صورت نیاز انجام می شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: کمیته کشوری ایمن سازی توصیه کرده است که واکسن سرخک در 6 ماهگی برای اطفال در معرض خطر تزریق شود. 

وی درباره برنامه واکسیناسیون سرخک در استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: اگر میزان ابتلا به سرخک در استان سیستان و بلوچستان افزایش نیابد، برنامه واکسیناسیون روتین انجام می شود. اگر موارد افرادی که از مرزها وارد کشور می شوند افزایش یابد، برنامه واکسیناسیون اضافه بر سازمان توسط وزارت بهداشت انجام می شود. 

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علل افزایش بروز «آبله مرغان» / رصد و کنترل «سرخک» در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علل افزایش بروز «آبله مرغان» / رصد و کنترل «سرخک» در کشور"، کلیک کنید.