طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت همچنان ادامه دارد/ 6.5 میلیون موتورسوار گواهینامه ندارند

طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت همچنان ادامه دارد/ 6.5 میلیون موتورسوار گواهینامه ندارند

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا اعلام کرد که طرح صدور یک روزه گواهینامه رانندگی برای موتورسیکلت سواران فاقد گواهینامه همچنان درحال اجراست.

به گزارش انکو، سرهنگ احمد کرمی اسد با اشاره به روند صدور یک روزه گواهینامه از سوی پلیس راهور گفت: بر اساس شرایط موجود در کشور، ما تصمیم گرفتیم فرایند صدور گواهینامه موتورسیکلت را تسهیل ببخشیم و در واقع مقرر شد گواهینامه های موتورسیکلت طی مدت یک روزه صادر شود. این گواهینامه بر اساس مصوبه هییت وزیران صادر می شود و فرآیند خاصی دارد، از جمله اینکه فرد باید در دوره های آموزشی ثبت نام و شرکت کند.پس از گذراندن دوره، افراد باید در آزمون شرکت کنند، در واقع اینطور نیست که برخی تصور کنند حتما در عرض یک روز گواهینامه دریافت می کنند، بلکه افراد باید آموزش ها را به درستی فرا گرفته و در آزمون ها نیز نمره لازم را اخذ کنند.

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: در بررسی های پلیس مشخص شد که بالغ بر شش و نیم میلیون موتورسیکلت سوار در کشور ما، فاقد گواهینامه هستند و هنگامی که از سوی پلیس مورد سوال قرار می گیرند؛ مدرکی برای ارایه پلیس ندارند. به همین دلیل نیز از تیرماه سال گذشته طرح صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت به صورت آزمایشی اجرا شد و مشکلات آن به مرور زمان رفع شد و در حال حاضر نیز درحال اجراست.

وی با اشاره به اینکه این طرح مختص افرادی است که موتورسیکلت دارند اما گواهینامه ندارند؛ افزود: سایر افراد بدون موتورسیکلت نمی توانند در این طرح شرکت کنند و باید در 210 مرکز آموزشی سراسر کشور ثبت نام کنند. اما اگر موتورسیکلت به نام پدر خانواده باشد؛ فرزند می تواند در این طرح شرکت کند.

رییس مرکز صدور گواهینامه ادامه داد: متقاضیان دارای شرایط می توانند با مراجعه به سایت «آموزشگاه موتورسیکلت ایرانیان» به صورت خود معرف در این سامانه آن ثبت نام کنند و احراز هویت به صورت سیستمی انجام می شود. سپس افراد باید مدارک و مشخصات موتورسیکلت را وارد کنند. پس از انجام تمام مراحل، پیامکی برای متقاضی ارسال می شود مبنی بر اینکه تا 24 ساعت آینده پلیس، به آنها شرایط را اطلاع خواهد داد. 

کرمی گفت: همکاران ما اصالت موتورسیکلت را می سنجند و پس از تایید این مدارک، به متاقضی مجددا پیامک برایش ارسال می شود که شما مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و اکنون باید هزینه این گواهینامه را پرداخت کنید.

وی با اشاره به هزینه های دریافت گواهینامه افزود: هزینه های آموزش، آزمون و صدور گواهینامه نزدیک به دو میلیون تومان بود اما این رقم به صورت استانی اعلام می شد و هر استان با سایر استان ها متفاوت است اما در این طرح ما تنها 570 هزار تومان دریافت می کنیم و این رقم متغییر نیست.

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور فراجا ادامه داد: پس از پرداخت هزینه، فرد نسبت به موقعیت مکانی خود، در یک آموزشگاه برای شرکت در دوره آموزشی شرکت می کند. ما در کشور 210 آموزشگاه آموزش موتورسیکلت داریم که از این تعداد بالغ بر 180 مرکز در این طرح شرکت کرده اند. 

وی افزود: زمانی که فرد برای شرکت در دوره آموزشی به آموزشگاه مراجعه می کند؛ پزشک نیز در محل حضور دارد و اگر سلامتی فرد تایید شود؛ در آموزش ها شرکت می کند، در واقع ما تمام مراحلی را که در گذشته طی چندین روز به طول می انجامید در یک روز و در یک مجموعه جمع آوری کرده ایم.

رییس مرکز صدور گواهینامه با بیان اینکه افرادی که در این طرح شرکت می کند مهارت کافی درباره راندن موتورسیکلت را دارند؛ ادامه داد: آموزش ها نیز بر اساس توانایی های فردی است؛ اگر فرد توانایی کامل داشته باشد؛ کفایت آموزشی صادر می شود و فرد برای آزمون به افسر آزمون معرفی می شود. اگر فرد نیاز به آموزش بیشتر داشته باشد باید در دوره های آموزشی شرکت کند.

کرمی با اشاره به نوع آزمون ها ادامه داد: آزمون آیین نامه در این طرح شفاهی است تا سرعت بالاتری داشته باشد. همچنین در صورت قبولی در آزمون آیین نامه، فرد برای آزمون عملی اقدام می کند و در نهایت می تواند یک روزه گواهینامه موتورسیکلت بگیرد. در نهایت نیز 24 ساعت بعد از قبولی در آزمون اطلاعات برای پلیس ارسال شده و در کمترین زمان گواهینامه برای فرد متقاضی چاپ و ارسال می شود.

پایان خبر انکو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت همچنان ادامه دارد/ 6.5 میلیون موتورسوار گواهینامه ندارند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت همچنان ادامه دارد/ 6.5 میلیون موتورسوار گواهینامه ندارند"، کلیک کنید.