رکورد تاریخی قایقرانی ایران با بیشترین ورزشکار در المپیک

رکورد تاریخی قایقرانی ایران با بیشترین ورزشکار در المپیک

قایقرانی برای اولین بار توانست با بیشترین تعداد ورزشکار در بازی های المپیک حاضر شود.

به گزارش انکو، مسابقات انتخابی المپیک رویینگ و آب های آرام در دو کشور کره جنوبی و ژاپن به پایان رسید و سهم قایقرانی ایران چهار سهمیه بود.

رویینگ دو سهمیه و آب های آرام دو سهمیه به دست آوردند.

رویینگ برای اولین بار توانست در قایق دونفره صاحب سهمیه شود. به این ترتیب تعداد ورزشکارانی که به المپیک پاریس  می روند، پنج نفر هستند.

پیش از این بیشترین تعداد سهمیه قایقرانی در المپیک 2012 لندن بود که چهار سهمیه آن هم در انفرادی داشت.

ورزشکارانی که سهمیه المپیک را گرفتند:

فاطمه مجلل در رویینگ یک نفره سنگین وزن زنان

مجلل در بازی های آسیایی هانگژو توانست مدال نقره رویینگ چهار نفره را بگیرد. او سپس در مسابقات زیر 23 سال آسیا دو مدال طلا در رویینگ یک نفره و رویینگ  دونفره گرفت. مجلل در انتخابی تیم ملی هم توانست عنوان نخست را به دست آورد و در نهایت در انتخابی المپیک با کسب مدال برنز، سهمیه المپیک گرفت.

زینب نوروزی و مهسا جاور در رویینگ دونفره سبک وزن زنان

زوج جاور و نوروزی در بازی های آسیایی هانگژو تشکیل شد که حاصل آن مدال نقره دونفره بود. این دو نفر همچنین در رویینگ چهار نفره هم نقره گرفتند. پس از آن این زوج برای انتخابی المپیک آماده شدند که با تاریخ سازی توانستند برای اولین بار سهمیه رویینگ دونفره را بگیرند.
مهسا جاور نیز بازگشت خوبی به ورزش قهرمانی داشت و حاصل آن  دو نقره بازی های آسیایی و کسب سهمیه المپیک پاریس بود.

کانو یک نفره 1000 متر مردان

محمدنبی رضایی برای المپیک توکیو در انتخابی تیم ملی به عادل مجللی باخت و نتوانست به مسابقات کسب سهمیه المپیک برود. او بعد از گذشت سه سال در انتخابی المپیک پاریس توانست مدال طلا بگیرد و سهمیه را به دست آورد.

کایاک یک نفره 1000 متر مردان

علی آقامیرزایی برای دومین بار توانست سهمیه المپیک بگیرد. او در المپیک توکیو هم سهمیه گرفت و اکنون برای المپیک پاریس هم توانست این سهمیه را تکرار کند.

آقامیرزایی در انتخابی المپیک سوم شد و در این ماده دو سهمیه توزیع می شود. نماینده ازبکستان و قزاقستان اول و دوم شدند. با توجه به کسب سهمیه قایق دونفره قزاقستان و طبق قوانین فدراسیون جهانی اولویت سهمیه با قایق گروهی است و به همین دلیل سهمیه قایق یک نفره قزاقستان به نفر سوم تعلق گرفت.

تعداد سهمیه قایقرانی در ادوار المپیک

المپیک 2020 توکیو: دو سهمیه، نازنین ملایی در رویینگ و علی آقامیرزایی در کایاک
المپیک 2016 ریو: دو سهمیه، مهسا جاور در رویینگ و عادل مجللی در کانو
المپیک 2012 لندن: چهار سهمیه، آرزو حکیمی و احمدرضا طالبیان در کایاک سولماز عباسی و محسن شادی در رویینگ
المپیک 2008 پکن : دو سهمیه، محسن شادی و هما حسینی در رویینگ
المپیک 2000 سیدنی: یک سهمیه، نادر عیوضی در کایاک

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رکورد تاریخی قایقرانی ایران با بیشترین ورزشکار در المپیک" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رکورد تاریخی قایقرانی ایران با بیشترین ورزشکار در المپیک"، کلیک کنید.