روند کاهش هفتگی قیمت نفت معکوس می شود

روند کاهش هفتگی قیمت نفت معکوس می شود

قیمت نفت در معاملات روز جمعه افزایش یافت و تحت تاثیر نشانه هایی از بهبود تقاضای جهانی در بحبوحه شاخص های اقتصادی قوی تر چین و آمریکا، در مسیر ثبت نخستین رشد هفتگی خود در سه هفته گذشته حرکت می کند.

به گزارش انکو، بهای معاملات نفت برنت با 39 سنت معادل 0.47 درصد، به 83 دلار و 66 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 22 سنت معادل 0.28 درصد افزایش، به 79 دلار و 45 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت از ابتدای هفته جاری تاکنون، حدود یک درصد و شاخص نفت آمریکا، 1.5 درصد افزایش داشته است.

کلوین وانگ، تحلیلگر ارشد بازار OANDA  در شرکت گفت: به نظر می رسد قیمت نفت آمریکا پس از کاهش 9 درصدی نسبت به هفته گذشته، به دلیل دو هفته متوالی کاهش ذخایر نفت آمریکا و تدابیر محرک اقتصادی بیشتر در چین، در حدود 78 دلار و 40 سنت، کف قیمت پیدا کرده است.

بازارهای نفت با رشد تولید صنعتی چین به میزان 6.7 درصد در آوریل و سرعت گرفتن روند احیای بخش خدمات که به رشد قوی تر تقاضا اشاره دارد، حمایت شده اند.

کاهش ذخایر نفت و فرآورده های نفتی در مراکز تجاری بزرگ جهانی هم خوش بینی نسبت به رشد تقاضا برای نفت ایجاد کرده و روند رشد ذخایر را که در هفته های گذشته به شدت بر قیمت نفت، تاثیر گذاشته بود، معکوس کرده است.

شاخص های اقتصادی اخیر آمریکا، باعث خوش بینی نسبت به تقاضای جهانی شده است. داده هایی که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان داد قیمت های مصرف کننده آمریکا، در آوریل کمتر از حد انتظار افزایش یافت و انتظارات برای کاهش نرخ بهره در این کشور را تقویت کرد. این انتظارات با داده های روز پنجشنبه که ثبات بازار کار آمریکا را نشان می داد، بیشتر تقویت شد.

نرخ های بهره پایین تر می تواند به کاهش ارزش دلار آمریکا کمک کند و باعث می شود نفت برای سرمایه گذاران دارنده ارزهای دیگر، ارزان تر شود و تقاضا برای آن، افزایش پیدا کند.

در بخش عرضه، سرمایه گذاران بیشتر به دنبال گرفتن سیگنال از نشست آتی اوپک پلاس در اول ژوین هستند که احتمالا به صورت آنلاین برگزار می شود. به گفته وانگ، تمدید کاهش تولید نفت اوپک پلاس پس از ژوین، احتمالا به افزایش قیمت ها در میان مدت منتهی خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران گروه ANZ  در یادداشتی برای مشتریان نوشتند: سه سناریو احتمالی برای نتیجه نشست اول ژوین شامل تمدید، تسهیل تدریجی کاهش تولید یا حذف کامل کاهش داوطلبانه 2.2 میلیون بشکه در روز می بینیم. مدل فعلی ما مبتنی بر تسهیل تدریجی این کاهش تولید در نیمه دوم سال 2024 است. با این حال، انتظار داریم بازار دچار کمبود عرضه شود زیرا تقاضا برای نفت اوپک، بالاتر از عرضه خواهد بود.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روند کاهش هفتگی قیمت نفت معکوس می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روند کاهش هفتگی قیمت نفت معکوس می شود"، کلیک کنید.