راز ظهور قدرت ایران در نظم نوین جهانی

راز ظهور قدرت ایران در نظم نوین جهانی

رهبر انقلاب در جریان دیدار اخیر جمعی از فرماندهان نظامی، تاکید کردند که عملیات «وعده صادق»، اثبات ظهور قدرت اراده ملت ایران بود، اما دلیل آن چیست؟ واقعیت این است که ایران با ظرفیت فراتر رفتن از یک قدرت منطقه ای به قدرت جهانی، سال ها تحت فشار خارجی بوده است.

به گزارش انکو، جام جم نوشت: دوره طولانی تنگنای استعماری در دوران قاجار و پهلوی اول از یک سو و دوره ای از نفوذ و کودتا در پهلوی دوم از سوی دیگر، از مصادیق این فشار به شمار می رود. پس از انقلاب اسلامی که اراده مردم بر استقلال و متجلی شدن قابلیت بالقوه قدرت کشور قرار گرفت، فشارها ادامه یافت. تحمیل جنگ هشت ساله با عراق، فشار تحریم، تخریب رسانه ای و هراس افکنی سیاسی و دیپلماتیک با چاشنی اغتشاش خیابانی و ترور، از جمله این فشارها بوده است. عبور ایران از همه این موانع، راه را برای تبدیل ایران به قدرت جهانی هموار کرد. عمده قدرت های جهان، در دوره ای از این تنگناها گذر کرده و به دلیل عبور از این هفت خوان، شایسته رسیدن به موقعیت ابرقدرتی شدند.ایران نیز پس از یک دهه فشار حداکثری در دهه 1390 شمسی، سرانجام از عصر بازدارندگی عبور کرد. کشوری که در عصر قاجار و پهلوی کاملا منفعل بود و اجازه نفوذ و کودتا به کشورهای خارجی می داد، در دهه اول پس از انقلاب اسلامی به موقعیت «دفاع از خود» رسید و سپس وارد دوره بازدارندگی شد که توانست جلوی تکرار سناریوی تحمیل جنگ را بگیرد.
مهار جنگ طلبان آمریکایی و اسراییلی، به ویژه در دوران بوش پسر و ترامپ، دشوار بود اما انجام شد. ایران در این دوران همزمان از توان دفاعی و دیپلماتیک بهره برد تا تلاش برای سر خم کردن کشور شکست بخورد.این روند ادامه داشت تا این که پس از تهدید داعش و احتمال حمله تروریست ها به داخل ایران، کشور وارد عصر «جنگ پیشدستانه» شد. ترور سردار سلیمانی، این استراتژی را وارد سطح بالاتری کرد و برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، ایران پایگاه آمریکا را موشک باران کرد. این همان کاری بود که پس از حمله گستاخانه اسراییل به سفارت کشورمان در دمشق تکرار شد و عدم پاسخ متقابل، نشان داد جهان استراتژی تهاجمی کشورمان را به رسمیت شناخته است. در کنار این حرکت نظامی، کشورمان پس از یک دهه تحریم حداکثری، موفق شد به رشد اقتصادی مثبت رسیده و در حوزه های ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی، نوعی بازدارندگی داخلی ایجاد کند. به این ترتیب، حالا جهان شاهد آن است که ایران به جمع کشورهای قدرتمند پیوسته و با وجود همه تبلیغات منفی رسانه های غربی، نظم نوین جهانی نمی تواند این قدرت را انکار کند.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راز ظهور قدرت ایران در نظم نوین جهانی" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راز ظهور قدرت ایران در نظم نوین جهانی"، کلیک کنید.