دسترسی حمل و نقل دریایی و هوایی به ارتباطات مخابراتی/آنتن های ماهواره ای سیار ساخته شد

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

دسترسی حمل و نقل دریایی و هوایی به ارتباطات مخابراتی آنتن های ماهواره ای سیار ساخته شد

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید آنتن های ماهواره ای سیار برای کاربرد های مختلفی برای دسترسی حمل و نقل دریایی و هوایی به ارتباطات مخابراتی شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری انکو، ارتباطات در عصر حاضر یکی از نیاز های اساسی هر جامعه انسانی محسوب می شود از این رو نیاز دسترسی به ارتباطات سیار همچون آنتن های ماهواره ای سیار روز به روز در حال گسترش است؛ این آنتن ها دسترسی به ارتباطات مخابراتی را در دور افتاده ترین نقاط دنیا و در هر موقعیتی (زمین، دریا و هوا) امکان پذیر می کنند.

چنین راهکار ارتباطی، دسترسی به هر نوع سرویس صوتی (مانند تلفن و فکس)، تصویری (شامل عکس و فیلم) و انتقال داده (هر نوع داده ای) را روی خودرو، قطار، کشتی، هواپیما و هر وسیله در حال حرکت فراهم می کند و یکی از کارآمد ترین روش های ارتباطی در نقاط دور افتاده و در مواقع بروز بحران و حوادث غیر مترقبه محسوب می شود که نقش کاربردی متنوعی در روابط تجاری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جوامع بشری برعهده دارد.
در حال حاضر پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان ایران موفق به تولید آنتن های اتوماتیک با کاربرد های دریایی، هوایی، خودرویی، قطار و تاکتیکی شده اند.

محمد ایزدی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری انکو گفت: این شرکت موفق به طراحی و تولید آنتن های ماهواره ای سیار با کاربرد های مختلف دریایی، خودرویی، هوایی، قطاری و تاکتیکی شده است. تاکنون موفق به تولید در حوزه صنایع دریایی سه محصول آنتن های ارسال، دریافت به روی شناور های تجاری و نظامی، آنتن های دریافت برای کشتی های در حال حرکت شده ایم.

وی گفت: کشتی های در حال حرکت می توانند کانال های ماهواره ای را دریافت و در کشتی پخش کنند. این قابلیت برای کوپه قطار ها نیز تعبیه شده است. به طوری که اکنون قطار های تهران- مشهد و تهران- زنجان مجهز به این آنتن ها هستند و می تواند کانال های صدا و سیما را دریافت و در کوپه ها یا اتاقک های قطار پخش کنند.

وی به مزایای آنتن های دریایی اشاره کرد و در این خصوص گفت: یکی از مهمترین مزیت های آنتن های دریایی این است که بدون جایگاه نیز کار می کنند. معمولا آنتن های دریایی باید هلدینگ و GPS داشته باشند تا بتوانند ماهواره و موقعیت ماهواره را پیدا کنند، زیرا هر دو متحرک هستند و اگر بخواهند روبروی یکدیگر قرار بگیرند باید سمت و ارتفاع هم را بدانند. کشتی ها برای دانستن این سمت و ارتفاع حتما باید GPS و جهت یاب شمال جغرافیایی داشته باشند.

مدیر شرکت خاطرنشان کرد: در گذشته کشتی ها، شمال جغرافیایی و GPS را به این آنتن ها می دادند، اما اخیرا کشتی های نظامی و تجاری راغب به انجام این کار نیستند، زیرا نصب شمال یاب و GPS خیلی گران قیمت هستند. قیمت آنها حدود 50 الی 60 هزار دلار است و اگر احیانا اتصالی صورت بگیرد و کشتی بسوزد، جهت یابی آن مشکل پیدا می کند. ما ابتکار به خرج دادیم و آن را مستقل از کشتی کرده ایم یعنی خودش جایگاه، شمال یاب و GPS دارد و مستقل از کشتی کار می کند.

وی اظهارکرد: آنتن های خودرو نیز برای حوادث غیر مترقبه و شبکه های مدیریت بحران، شبکه های نفتی و شبکه های بانکی، مراقبت از مرز ها و ارتباطات فرماندهی نظامی، نظارت تصویری به هنگام در جاده ها، ارتباطات مخابرات تلفن ثابت و سیار در مناطق دور دست و مواقع بحران، واحد های سیار خبری تلویزیونی و رسانه های ارتباط جمعی، شبکه های تحقیقاتی میدانی در مناطق دور افتاده، شهرداری ها، آتش نشانی، پزشکی از راه دور، آموزش از راه دور و … کاربرد دارد.

ایزدی گفت: تمام نرم افزار ها و سخت افزار های این محصول در داخل کشور تولید شده اند و از نظر نظامی و تجاری ایمن هستند. واردات این محصولات نیز به علت کاربرد نظامی آن و به دلیل اعمال تحریم ها سخت است از اینرو با تولید این محصولات نیاز کشور در این حوزه ها مرتفع می شود.

وی افزود: این محصول اکنون در مرحله تجاری سازی به سر می برد؛ این آنتن ها به مدت 4 سال روی کشتی های تجاری کار می کنند. حدود شش ماه نیز است که روی کشتی های نظامی نصب شده اند. 

این پژوهشگربه مشکلات اجرای این طرح پرداخت و گفت: اکنون برای اجرای این طرح با مشکلات نقدینگی، مالیات، شهرداری و. مواجه ایم. همچنین حمایت های لازم از سوی دولت برای اجرای این طرح نمی شود. در عمل نیز باید خودمان با پشتکار قوی و تلاش زیاد به دنبال بازاریابی و ارایه آن به بازار باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دسترسی حمل و نقل دریایی و هوایی به ارتباطات مخابراتی/آنتن های ماهواره ای سیار ساخته شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دسترسی حمل و نقل دریایی و هوایی به ارتباطات مخابراتی/آنتن های ماهواره ای سیار ساخته شد"، کلیک کنید.