دردسرهای انتشار کتاب – انکو

دردسرهای انتشار کتاب - انکو

برگزیده جشنواره شعر فجر با بیان دردسرهای انتشار کتاب می گوید: هرجا شعر امروز پیوند خود را با ادبیات کهن محکم تر کند، موفق تر خواهد بود

حسین دهلوی که با کتاب «دل بستگی» در بخش کلاسیک شعر بزرگسال جشنواره شعر فجر به عنوان برگزیده شناخته شده است، در گفت وگو با انکو درباره وضعیت شعر و مخاطبان شعر با توجه به اینکه یکی از مسایلی که مطرح می شود این است که می گویند دوران شعر تمام شده و شعر دیگر مخاطبی ندارد. گفت: شعر مخاطب خود را دارد، کسانی که می گویند شعر مخاطب ندارد و دوره شعر و به طور کلی ادبیات و کتابخوانی تمام شده، مبحث را با فضای مجازی مقایسه می کنند در حالی که آن فضا سهل تر و در دسترس تر است؛ اما در همان فضای مجازی، زمانی که یک بیت شعر پخش می شود، سر زبان ها می افتد و این نشان می دهد که شعر توانسته مخاطب خود را حفظ کند.

او افزود: درباره شعر امروز باید بگویم، هرجا شعر امروز پیوند خود را با ادبیات کهن محکم تر کند، موفق تر خواهد بود؛ بالاخره شعر یک گنجینه است که 14 قرن در جریان بوده و حیات خود را حفظ کرده است، هنوز هم حضور دارد. شعر کهن امتحان خود را پس داده و زورش بیشتر است. هرچقدر شاعر بتواند ارتباط خود را با شعر کهن حفظ کند، اثرش موفق تر خواهد بود.

 این شاعر جوان که متولد 1372 است، یادآور شد: منظور از بخش «کلاسیک» در جشنواره شعر فجر به این منظور نیست که شاعری مانند رودکی قرن چهارم شعر بگوید بلکه یعنی در چارچوب کلاسیک شعر به زبان امروز شعر بسراید. این موضوع بیانگر این است که قالب های کلاسیک این ویژگی را دارد که بسط داده شود و در آن نوآوری اتفاق بیفتد.

دردسرهای انتشار کتاب

دهلوی همچنین درباره انتشار شعر در صفحه شخصی شاعران در شبکه های اجتماعی و تاثیری که این موضوع بر تولید و انتشار کتاب شعر گذاشته است، اظهار کرد: چاپ کردن کتاب یک دردسر برای مولف است زیرا باید کتابش را چکش کاری کند که این موضوع مدت زیادی طول می کشد. بعد به سد ناشر برمی خورد که ناشر چقدر خوش قول باشد یا بدقول، هزینه بگیرد یا نگیرد، کتاب را به موقع برساند، تبلیغ کند و پخشش خوب باشد یا نه. زمانی که شاعر این روند را می بیند، بی خیال انتشار کتاب می شود و با خود می گوید می توانم شعری را که دو روز پیش گفتم در صفحه ام بگذارم و همان لحظه هزار نفر می خوانند که این عدد بیش از شمارگان کتاب است. از طرف دیگر  کتاب به قدری گران است که ممکن است اصلا به دست مخاطب نرسد و مخاطب نخواند.

 استعداد کافی نیست

 او همچنین درباره اینکه اساسا شعر و شاعری آموزش پذیر است یا نه و برگزاری کارگاه ها یا کلاس های آموزشی برای شعر گفت: اساسا شاعری دو بخش است؛ بخشی استعداد است که 30 درصد را شامل می شود و بقیه اش زحمت کشیدن و یاد گرفتن. این اتفاق مانند بچه ای است که شروع به حرف زدن می کند، باید با آن کودک صحبت کنید، کلمات را  بشنود و جمله بندی های مختلف را بشنود تا خودش هم بتواند صحبت کند. شاعری هم همین است، هرچقدر بیشتر شعر بخواند و آموزش ببیند بهتر می تواند حرف بزند و شعر بگوید. مهم است که شاعر آموزش ببیند. در ادبیات کهن نیز موضوع آموزش شعر را داریم، مولف قابوس نامه به فرزند خود در باب شعر و شاعری می گوید که چه کار کند که شاعر خوبی باشد؛ مثلا گفته بداهه پردازی کن، یا هزار بیت از معاصرین حفظ کن و هزار بیت از گذشتگان؛به او آموزش می دهد. صرفا استعداد برای گفتن شعر خوب، درست و قابل قبول کافی نیست.

 دهلوی درباره برگزاری محافل شعر و شب های شعر  برای گسترش مخاطبان مردمی و تاثیری که بر کیفیت شعرهای شاعران می گذارد، گفت: نباید برای جذب بیش از حد مخاطب به شعر  و ادبیات، وقت آنچنانی گذاشت. خب ممکن است یکی به شعر علاقه نداشته باشند و این کار  مانند این است که هر دو قدم گالری نقاشی بگذارید تا همه را جذب کنید که نقاشی ببینند. خب شاید کسی به هنر  دیگری علاقه دارد و مخاطب نقاشی نیست.

 او افزود: جذب مخاطبی که به شعر علاقه دارد و برای آن فرصت می گذارد و شعر می خواند به نظرم مفیدتر است تا بسط دادن دامنه مخاطبان و وارد کردن افرادی که مخاطب جدی ادبیات نیستند. به نظرم این موضوع بیشتر به جریان شعر ضرر می زند زیرا شاعر از جایی به بعد مجبور می شود با سلیقه مخاطب جلو برود تا بیشتر خوانده و دیده شود. این شاعر مجبور می شود یک سری چیزهای درست و اصول و قواعد درست شعر را کنار  بگذارد تا مخاطبی که اهل شعر نیست بیشتر لذت ببرد.

 حسین دهلوی درباره مجوعه شعر «دلبستگی» نیز گفت: این کتاب غزل هایی است که در سال 1397 تا 1400 سروده شده و بیشتر عاشقانه است. البته چند شعر آیینی دارد  اما زور غالب با مضامین عاشقانه شعر است.

 پایان خبر انکو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دردسرهای انتشار کتاب – انکو" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دردسرهای انتشار کتاب – انکو"، کلیک کنید.