خبر معاون وزیر کار برای کارگران/منتظر مسکن کارگری باشید

خبر معاون وزیر کار برای کارگران/منتظر مسکن کارگری باشید

به گزارش انکو،در دهه های اخیر، شرکت های تعاونی مسکن به عنوان یکی از ابزارهای مهم در توسعه اقتصادی کشورها شناخته شده اند. این شرکت ها نقش مهمی در تامین مسکن مردم، ایجاد اشتغال، توسعه شهرنشینی و تحولات مسکن شهری دارند. افزایش حمایت و تقویت شرکت های تعاونی مسکن می تواند به بهبود شرایط زندگی جامعه، افزایش توسعه پایدار و تعادل در توسعه مناطق مختلف کمک کند. بر این اساس، اهمیت این شرکت ها در تحقق اهداف اقتصادی و اجتماعی بسیار بالاست.

انکو در خبری نوشت:”مسکن” یکی از مهمترین مشکلات کارگران است. چرا که با افزایش و نوسانات قیمت مسکن در بازار، توان کارگران برای تهیه آن دشوار شده است. آمارها حکایت از این دارد که نزدیک به 70 درصد درآمد کارگران صرف اجاره بها و تامین مسکن می شود.

قیمت سرسام آور مسکن و به تبع آن اجاره بهای سنگین عملاً بیش از نصف حقوق کارگران را می بلعد و حال در شرایطی که حتی کارگران برای پرداخت اجاره در تنگناهای مالی هستند، دیگر توانی مالی برای خرید خانه حتی به شرط دریافت وام هم ندارند.

محمد چکشیان معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کار در هفته کارگر 1403 خبر از ساخت 60 هزار مسکن کارگری داد.

وی از ساخت حدود 60 هزار واحد مسکن کارگری خبر داد و گفت: وزیر کار چند ماه قبل دستور تشکیل قرارگاه مسکن کارگری را صادر کردند که با حضور سازمان های تابعه وزارتخانه و دستگاه های مختلف و تشکل های کارگری و کارفرمایی شکل گرفت، ولی ما تمرکز کردیم روی اینکه چند سناریو را طراحی کنیم و برخی از این سناریوها، تعاونی محور، برخی کارفرما محور و برخی دیگر روی رفع موانع پیش روی کارگران و کارفرمایان است.

چکشیان با بیان اینکه تلاش وزارت کار این است که در چند ماه آینده رویکرد جدید و بسته های اختصاصی و رویکرد جدیدی در مسکن کارگری داشته باشیم، اظهار کرد: این رویکردها در ماه های آینده اعلام خواهد شد. جلساتی با تشکل ها برگزار شده و درحال رفع موانع هستیم و امیدواریم اقدامات خوب و متفاوت از گذشته رخ بدهد.

حالا حامد ویس کرمی، معاون تعاون وزارت کار بیان کرده است: به استناد قانون اساسی جمهوری اسلامی، بخش تعاون، رکنی از سه رکن اقتصاد کشور هست که عملاً زمینه ساز ایجاد اقتصاد مردمی و مشارکت مردم در اقتصاد است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی ادامه داد: اگر وجوهی را برای مشارکت مردم در اقتصاد در نظر بگیریم عبارتند از مالکیت، مدیریت عاملیت و نظارت که همه این وجوه، در حوزه تعاون گنجانده شده، نمونه بارز آن، تعاونی های مسکن هستند که مردم با سرمایه گذاری و قدرت مدیریت خود در مجموعه متشکل و در کنار هم جمع شده تا با مدیریت سرمایه، عاملیت کار و نظارت پروژه، کار را برعهده دارند.

وی اظهار کرد: امروز شاهد هستیم در سیستان و بلوچستان بیش از 50 درصد ظرفیت نهضت ملی مسکن توسط تعاونی ها و مردم انجام می شود، میدان برای مردم باز است و این دغدغه رهبر معظم انقلاب که بارها تعاون را مصداق اساسی اصلی و بنیادین مطرح می کردند حاصل شد.

ویس کرمی گفت: در سیستان و بلوچستان در حال حاضر 57 تعاونی نهضت ملی مسکن فعال هست، یعنی 16 درصد کل تعاونی های مسکن کشور که تعهد ساخت 18 هزار 780 واحد مسکونی را بر عهده دارند، این واحدها شامل کارگری، کارکنان دولت و مشاغل آزاد است.

وی تاکید کرد: امسال برای اولین بار در طول تاریخ تعاون در کشور و مساله تعاونی های مسکن موضوع مسکن کارگری را به طور جدی در دستور کار قرار دادیم، تفاهم نامه ای با همکاری بانک توسعه تعاون منعقد شده که 20 هزار میلیارد ریال، در سطح کل کشور منابع تسهیلاتی در کنار تسهیلاتی که برای جهش نهضت ملی در نظر گرفته شده، پرداخت کند.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبر معاون وزیر کار برای کارگران/منتظر مسکن کارگری باشید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبر معاون وزیر کار برای کارگران/منتظر مسکن کارگری باشید"، کلیک کنید.