حمله سگ‌های گله به پلنگ در اردبیل

حمله سگ‌های گله به پلنگ در اردبیل

آفتاب‌‌نیوز :

۳ روز پیش فیلمی از حمله ۳ قلاده سگ به یک فرد پلنگ در فضای مجازی منتشر شد و محل این حادثه نیز استان اردبیل اعلام شد. پس از انتشار گسترده این تصاویر در فضای مجازی، نگرانی‌های زیادی بابت وضعیت سلامتی پلنگ میان دوستداران حیات وحش کشور ایجاد شد.

به‌دنبال پیگیری‌های خبرنگار انکو از اداره‌کل محیط زیست اردبیل، توضیحات مذکور توسط این اداره‌کل به‌شرح زیر است:

پیرو انتشار ویدئویی از حمله ۳ قلاده سگ گله به یک قلاده پلنگ در روستای نیاخرم شهرستان خلخال به اطلاع عموم همشهریان و علاقه‌مندان محیط زیست می‌رساند، پلنگ مشاهده‌شده در فیلم طبق گفته شاهدان موضوع (اهالی روستا) برای محافظت از توله خود که لابه‌لای سنگ‌ها پنهان شده بودند، حالت تدافعی به خود گرفته است و غرور غریزی پلنگ اجازه فرار در برابر هجوم سگ را نمی‌دهد.

آنچه از تصاویر منتشره پیداست، مکان و محل تقابل این حیوانات خارج از مناطق مسکونی بوده و زیستگاه طبیعی حیات وحش است که در سالیان اخیر محیط‌بانان و همیاران محلی موفق شده‌اند به‌کرّات از وجود گونه حمایت‌شده پلنگ ایرانی در زیستگاه‌های شهرستان خلخال و کوثر تصاویر متعددی ثبت کنند.

در این رویداد با توجه به هماهنگی صورت‌گرفته با محیط‌بانان منطقه هیچ گونه آزار و آسیبی به گونه پلنگ وارد نیامده است و گزارشی از اهالی و همیاران که حاکی از تلفات این گونه باشد واصل نشده است.

مطابق برنامه عمل مدیریت گونه پلنگ که در اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در سال‌های قبل تدوین و تصویب شده است، ارتباط محیط‌بانان با جوامع بومی محلی در راستای آموزش و تنویر افکار عمومی در جهت حفاظت و حراست هرچه بیشتر این گونه نادر در زیستگاه‌های مختلف پلنگ در استان اردبیل از جمله شهرستان خلخال در دست اقدام است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حمله سگ‌های گله به پلنگ در اردبیل" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حمله سگ‌های گله به پلنگ در اردبیل"، کلیک کنید.