حقوق زندانیان محترم شمرده شود – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

حقوق زندانیان محترم شمرده شود - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری انکو به نقل از قوه قضاییه، رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در راستای بازدیدهای مستمر و میدانی خود از مجتمع های قضایی 24 گانه تهران بزرگ، در چهاردهمین بازدید میدانی در سه ماهه اول سال جاری، از شعب و قسمت های مختلف مجتمع قضایی شهید کچویی بازدید کرد.

ربیع الله قربانی در بازدید از در جمع قضات و پرسنل اداری مجتمع قضایی شهید کچویی (ویژه زندانیان) بیان کرد: رسیدگی قضایی خارج از نوبت به پرونده زندانیان دارای آثار و اهمیت زیادی است و باید در اولویت رسیدگی باشد.

رییس کل محاکم تهران گفت: زندانیان دارای حقوقی هستند که باید محترم شمرده شود. تاخیر در رسیدگی قضایی ممکن است موجب نقض حقوق آن ها شود.

قربانی افزود: رسیدگی سریع تر به پرونده ها می تواند از نگهداری بی دلیل افراد در زندان جلوگیری کند و تنها کسانی که واقعاً مستحق حبس هستند، در زندان بمانند.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در ادامه گفت: رسیدگی سریع تر به پرونده ها می تواند تراکم زندان ها را کاهش داده و شرایط بهداشتی و رفاهی زندانیان را بهبود بخشد.

وی بیان کرد: کاهش تعداد زندانیان می تواند فشار روانی و عملیاتی بر پرسنل زندانبانی را کم کند و امکان مدیریت بهتر را فراهم سازد.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران با تاکید بر ضرورت رسیدگی خارج از نوبت به پرونده های زندانیان گفت: این امر می تواند به تسریع در اجرای عدالت کمک کند و از تاخیرهای غیر ضروری جلوگیری کند.

قربانی اظهار کرد: نظام قضایی که به سرعت و به طور عادلانه به پرونده ها رسیدگی می کند، می تواند اعتماد عمومی را افزایش دهد.

وی گفت: رسیدگی سریع تر به پرونده ها می تواند به زندانیان کمک کند تا وضعیت حقوقی خود را روشن کنند و در صورت بی گناهی یا تخفیف مجازات، زودتر به جامعه بازگردند.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران افزود: کاهش تراکم زندان ها می تواند امکان اجرای بهتر برنامه های بازتوانی و اجتماعی زندانیان را فراهم کند که در نهایت به کاهش نرخ بازگشت به جرم کمک می کند.

رییس کل محاکم تهران گفت: کاهش مدت زمان حبس غیر ضروری هزینه های نگهداری زندانیان را کاهش می دهد و باعث می شود منابع مالی به دیگر بخش های ضروری اختصاص شود.

وی افزود: کاهش تعداد زندانیان و رسیدگی سریع تر به پرونده ها می تواند به کاهش هزینه های اجتماعی ناشی از حبس افراد کمک کند.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران خاطر نشان کرد: تاخیر در رسیدگی به پرونده ها می تواند موجب بروز نارضایتی و اعتراض در میان زندانیان و خانواده های آن ها شود. رسیدگی سریع تر می تواند از بروز چنین نارضایتی هایی جلوگیری کند.

قربانی ادامه داد: اجرای سریع و عادلانه عدالت می تواند به حفظ ثبات و امنیت اجتماعی کمک کند و از بروز بی نظمی و ناامنی جلوگیری کند.

وی گفت: رسیدگی قضایی خارج از نوبت به پرونده های زندانیان نه تنها به حفظ حقوق انسانی آن ها کمک می کند، بلکه به بهبود کارآیی نظام قضایی، کاهش تراکم و مشکلات زندان ها، و کاهش هزینه های دولتی و اجتماعی نیز منجر می شود.

رییس کل محاکم تهران یادآور شد: رسیدگی خارج از نوبت به پرونده های زندانیان امکان نظارت دقیق تر و مداوم بر وضعیت حقوقی و قضایی آن ها را فراهم می کند.

وی افزود: بررسی سریع تر و دقیق تر به پرونده ها می تواند نقاط ضعف و مشکلات موجود در نظام قضایی را آشکار کند و زمینه ساز اصلاحات لازم شود.

قربانی ادامه داد: رسیدگی سریع به پرونده های زندانیان تضمین می کند که عدالت به طور برابر و برای همه افراد، بدون توجه به وضعیت اجتماعی یا اقتصادی آنها، اعمال شود.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران در جمع قضات مجتمع قضایی شهید کچویی ویژه زندانیان گفت: سیستم قضایی کارآمد و سریع می تواند از بروز تبعیض و بی عدالتی در فرآیند قضایی جلوگیری کند.

وی ادامه داد: رسیدگی سریع به پرونده ها از بروز مشکلات روانی، اقتصادی و اجتماعی برای خانواده های زندانیان جلوگیری می کند.

قربانی بر کاهش مدت زمان حبس غیر ضروری تاکید کرد و گفت: کاهش، مدت زمان حبس غیر ضرور می تواند به حفظ انسجام و پایداری خانواده ها کمک کند و از تاثیرات منفی زندانی بودن یکی از اعضای خانواده بر دیگر اعضا بکاهد و به زندانیان کمک کند تا سریع تر به زندگی عادی خود بازگردند و نقش مثبتی در جامعه ایفا کنند.

رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران گفت: با توجه نکات گفته شده، اهمیت رسیدگی قضایی خارج از نوبت به پرونده های زندانیان آشکار می شود و اجرای چنین رویکردی می تواند تاثیرات مثبت گسترده ای بر نظام قضایی، زندانیان، خانواده های آن ها و جامعه به طور کلی داشته باشد.

رییس کل محاکم تهران در پایان این نشست تخصصی بیان کرد: مجتمع قضایی شهید کچویی با تدبیر رییس کل دادگستری استان جهت رسیدگی به پرونده های زندانیان خارج از نوبت راه اندازی شده است. توقع تامین آثار تسریع در رسیدگی پرونده های زندانیان باید در کاهش جمعیت کیفری و خروج زندانیان تحت قرار از حالت بلاتکلیفی مشهود باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حقوق زندانیان محترم شمرده شود – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حقوق زندانیان محترم شمرده شود – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.