جفت در بروز دیابت بارداری نقش دارد – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

جفت در بروز دیابت بارداری نقش دارد - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار انکو به نقل از هلث دی نیوز، محققان گزارش دادند که نقص در نحوه بیان ژن هورمونی موسوم به فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) در نحوه بیان جفت با مقاومت به انسولین در دوران بارداری مرتبط است.

«ماری فرانس هیورت»، محقق ارشد و استادیار پزشکی جمعیت در دانشگاه هاروارد، گفت: «جفت به عنوان محرک اصلی تغییرات در فیزیولوژی انسولین در بارداری، احتمالاً منبع اصلی هورمون های دخیل در ایجاد دیابت بارداری است.»

دیابت بارداری از هر هفت بارداری یک مورد را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به عوارض متعدد در دوران بارداری و زایمان شود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که مقاومت بیش از حد به انسولین منجر به دیابت بارداری می شود، اما دلایل دقیق این مقاومت نامشخص است.

برای این مطالعه، محققان تجزیه و تحلیل ژنتیکی را بر روی نمونه های بافت جفت انجام دادند و 14 ژن مرتبط با مقاومت به انسولین را شناسایی کردند.

نتایج نشان می دهد که قوی ترین ارتباط مربوط به ژن IGF-1 است که اثرات هورمون رشد را در بدن مدیریت می کند. هورمون تولید شده توسط ژن IGF-1 مربوط به هورمون انسولین است و بر نحوه پردازش قند خون توسط سلول ها تاثیر می گذارد.

محققان خاطرنشان کردند که سطح هورمون IGF-1 در طول بارداری افزایش می یابد و در افراد باردار پنج برابر بیشتر است.

به گفته محققان، علاوه بر این، سطوح پایین هورمون IGF-1 در اوایل بارداری می تواند نشان دهنده این باشد که یک زن در معرض خطر ابتلاء به دیابت بارداری است، با توجه به اینکه سطوح بالاتر با مقاومت کمتر به انسولین مرتبط است.

نتایج نشان می دهد که سطوح پایین هورمون IGF-1 در خون در سه ماهه اول، مستقل از سایر عوامل خطر مانند وزن اضافی، تشخیص بعدی دیابت بارداری را پیش بینی می کند.

هیورت در بیانیه خبری هاروارد گفت: «این امکان وجود دارد که اندازه گیری هورمون IGF-1 در سه ماهه اول به شناسایی افراد در معرض خطر ابتلاء به دیابت بارداری در اوایل بارداری کمک کند، و به طور بالقوه پنجره ای برای پیشگیری ارایه دهد. ما امیدواریم که تحقیقات بعدی را برای بررسی اینکه آیا این پروتیین در تنظیم قند خون بارداری نقش دارد یا خیر انجام دهیم.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جفت در بروز دیابت بارداری نقش دارد – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جفت در بروز دیابت بارداری نقش دارد – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.