تعریف ما از فقر باید تغییر کند

تعریف ما از فقر باید تغییر کند

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، با بیان اینکه باید تعریف ما از فقر تغییر کند گفت: طبق آمار هم اکنون 98 درصد از روستاهای دارای بیش از 20 خانوار، از امکانات آب و برق و گاز بهره مندند و امکانات زیرساختی مانند مدرسه، خانه بهداشت و مخابرات را دارند بنابراین اگر ما روزی می گفتیم فقرا کسانی هستند که از این امکانات بی بهره اند، این موضوع هم اکنون در کشور ما پایان یافته است.

به گزارش انکو، حسین دهقان در نهمین اجلاسیه شورای عالی استان ها با گرامیداشت یاد و نام شهدای خدمت با اشاره به نقش ویژه این شورا در پیشبرد امور کشور اظهار کرد: شورای عالی استان ها می تواند نقشی ممتاز و جدی در امر توسعه و بهبود وضع معیشت و امور اقتصادی جامعه ایفا کند. انقلاب اسلامی همواره متکی بر طبقات پایین جامعه بوده و همیشه این طبقات پایین بودند که در مقاطع مختلف تاریخی، امور انقلاب را به عهده گرفتند و این درحالی است که این طبقه، مستحق ترین قشر جامعه هستند که باید مورد توجه نظام باشند.

 رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان اینکه این جمعیت عظیم همیشه پای انقلاب و نظام بودند و همواره این اقشار مورد توجه ویژه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بودند، ادامه داد: هم اکنون 45 سال از انقلاب اسلامی گذشته اما هنوز ما در جامعه فقیر و محروم و مناطق محروم داریم درحالی که زمانیکه این انقلاب تشکیل شد، یک ماموریت ویژه آن، رسیدگی به مناطق محروم و عمران و آبادی این مناطق بود.

دهقان گفت: همه دولت ها بعد از انقلاب بلا استثناء یک معاونت مناطق محروم داشتند که قرار بر این بود تا از این مناطق محرومیت زدایی کنند اما می بینیم که بعد از این دوران با صرف همه هزینه هایی که شده هنوز هم شاهد مناطق و افراد محروم در کشور هستیم.

دهقان گفت: آمارها نشان می دهند که هیچ جای دنیا و هیچ کشور توسعه یافته ای مانند ایران به مناطق محروم توجه نشده است اما هنوز هم وضعیت موجود با وضعیت مطلوب ما بسیار فاصله دارد.

وی افزود: طبق آمار هم اکنون 98 درصد از روستاهای دارای بیش از 20 خانوار، از امکانات آب و برق و گاز بهره مندند و امکانات زیرساختی مانند مدرسه، خانه بهداشت و مخابرات را دارند بنابراین اگر ما روزی می گفتیم فقرا کسانی هستند که از این امکانات بی بهره اند، این موضوع هم اکنون در کشور ما پایان یافته است. 

رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان اینکه 23 میلیون از جمعیت کشور ما امروز حاشیه نشین هستند، افزود: تعریف ما از فقر و فقیر و محروم و محرومیت باید تغییر کند. باید به این مسیله توجه کنیم که یک خدمت رضایت بخش و زیست قابل قبول باید اجرا شود و هرجا که این محقق نشود یعنی آن منطقه، محروم و عقب افتاده است و با شاخص های بهره مندی فاصله دارد. 

به گفته دهقان باید تعریف واژگان خود را به نحوی تغییر دهیم که با همه ابعاد امروز جامعه همخوانی داشته باشد زیرا امروز دیگر ما شهروند محلی نداریم و هر فردی در دورترین روستا هم از طریق فضای مجازی با همه دنیا ارتباط دارد و به نوعی شهروند جهانی شکل گرفته است. 

دهقان تاکید کرد: ما می توانیم به عنوان مسیولان جامعه و کسانی که می خواهند آراء مردم را به نفع خود جذب کنند دایم به مطالبات دامن بزنیم و یک شکاف انتزاعی را ایجاد کنیم که هیچ کس قادر به پاسخگویی آن نباشد. اما امروز باید واقعیت ها را بپذیریم، مردم را ببینیم و با به کارگیری ظرفیت مردم برای خود مردم کار کنیم. لذا ما حق نداریم جانشین یا جایگزین مردم باشیم و حق نداریم دولت را جای مردم بنشانیم. بنیاد مستضعفان نیز حق ندارد جای مردم بنشیند و برای آن ها کار کند. 

دهقان با تاکید بر اینکه هر کدام از مناطق محروم کشور، منابع طبیعی قابل توجهی دارند گفت: شکل گیری جمعیتی که در این مناطق ساکن بوده اند متکی بر همان بوم و منطقه و منابع بوده و بنابراین حتما می توان با تکیه بر ظرفیت مردم آن منطقه و ظرفیت های جغرافیایی آن، این مناطق را از نو ساخت و کافیست به مردم آموزش و مهارت بیاموزیم و عزم و اراده را در آن ها احیا کنیم. 

وی یادآور شد: باید عزم و اراده خود را بر این بگذاریم که در چارچوب یک برنامه مدون عقلانی که هویت بخش و قابل پیوند با سکنه هر منطقه محلی باشد، زیست قابل قبولی برای آنها فراهم کنیم و دسترسی به امکانات آموزشی و مهارت آموزی را برای آنان مهیا کنیم به طوری که بتوانیم ادعا کنیم ما در کشور عدالت را مستقر کردیم. 

به گزارش مرکز رسانه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، وی خاطرنشان کرد: باید آموزش را توسعه دهیم و به کیفیت و ارتقای توانمندی ها و ابزارهای متفاوت فکر کنیم. هر جا ما مانع حرکت مردم هستیم از جلوی راه آن ها کنار برویم و به آنها کمک کنیم تا مسیر درست را انتخاب کنند و در این مسیر درست پشت سر آن ها به عنوان حامی بایستیم.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعریف ما از فقر باید تغییر کند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعریف ما از فقر باید تغییر کند"، کلیک کنید.