بیماری که با افسردگی مرتبط است

بیماری که با افسردگی مرتبط است

انکو/خراسان رضوی افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی از نظر ژنتیکی مرتبط هستند.

 افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی چالش های اصلی سلامت هستند که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهند.

نتایج تحقیقات از دهه 1990 نشان داده است که یک پیوند دوطرفه وجود دارد؛ افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی هستند و افرادی که بیماری های قلبی وعروقی دارند اغلب افسردگی را تجربه می کنند. این رابطه متقابل نیاز حیاتی برای مداخله زودهنگام را برجسته می کند.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که نوجوانان مبتلا به افسردگی را از نظر علایم قلبی عروقی تحت نظر داشته باشید و بر مدیریت پیشگیرانه این خطرات سلامتی مرتبط تاکید دارد.

در حالی که عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن مدت هاست در رابطه بین افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی دخیل بوده اند، نتایج تحقیقات اخیر ارتباط درونی تری را نشان می دهد.

اکنون دانشمندان کشف کرده اند که این بیماری ها مسیرهای ژنتیکی مشترکی دارند و مبنای ژنتیکی مشترک را آشکار می کنند که بر هر دو شرایط تاثیر می گذارد.

یافته های مهم فنلاند

دکتر بینشا اچ میشرا و گروه او در دانشگاه تامپر فنلاند پیشرفت قابل توجهی در این زمینه داشته اند. آنان از طریق تجزیه وتحلیل نمونه های خون و داده های بیان ژن، ماژول ژنی خاص مرتبط با افسردگی و سلامت قلبی وعروقی را شناسایی کردند. این ماژول شامل 256 ژن است که سطح بیان آنها با افزایش خطرات برای هر دو شرایط مرتبط است.

دکتر میشرا اظهار کرد: شناسایی این ژن ها نه تنها نشانگرهای زیستی جدیدی را برای افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی فراهم می کند، بلکه دری را به روی توسعه درمان هایی باز می کند که می توانند هر دو بیماری را به طور همزمان هدف قرار دهند.

محققان دریافتند که سه ژن برتر در این ماژول با چندین اختلال مغزی و سلامت ضعیف قلبی وعروقی مرتبط هستند و بر نقش عوامل ژنتیکی در بروز همزمان این شرایط تاکید دارند.

دکتر میشرا اظهار کرد که یافته ها نه تنها درک ما را از زمینه های بیولوژیکی این شرایط افزایش می دهد، بلکه به هموار کردن راه برای رویکردهای یکپارچه برای درمان کمک می کند.

این تحقیق نه تنها درک ما را گسترش می دهد، بلکه امیدی را برای راهبردهای پیشگیری و درمان موثرتر، با هدف قرار دادن علل ریشه ای و نه فقط علایم این مسایل بهداشتی فراگیر، ارایه می دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Frontiers in Psychiatry منتشر شده است.

پایان خبر انکو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیماری که با افسردگی مرتبط است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیماری که با افسردگی مرتبط است"، کلیک کنید.