بیماری کبد چرب مرتبط با الکل برای زنان کُشنده تر است – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

بیماری کبد چرب مرتبط با الکل برای زنان کُشنده تر است - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار انکو به نقل از مدیسن نت، اکنون تحقیقات نشان می دهد که این بیماری می تواند حتی برای زنانی که الکل مصرف می کنند، کُشنده تر از مردان باشد.

این بیماری که بیماری کبد استیاتوتیک نیز نامیده می شود، شامل تجمع مداوم چربی اضافی در اندام اصلی پاک کننده خون بدن است.

دکتر «سوزان چنگ»، سرپرست تیم تحقیق، خاطرنشان کرد: «کبد آسیب دیده می تواند تاثیر جدی بر سلامت داشته باشد.»

چنگ، مدیر موسسه تحقیقات پیری سالم در موسسه قلب اسمیت در لس آنجلس، گفت: «بیماری کبد استیاتوتیک یک بیماری جدی و به طور فزاینده شایع است که احتمالاً یک پیش ساز زمینه ای برای بسیاری از بیماری ها، از جمله مشکلات مربوط به قلب است.»

در این تحقیقات، گروه مطالعه از داده های بهداشتی دولت فدرال ایالات متحده در مورد بیش از 10000 بزرگسال استفاده کرد. وضعیت سلامت این گروه در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 پیگیری شد. به عنوان بخشی از داده ها، همه شرکت کنندگان تحت اسکن کبد و سایر معاینات پزشکی قرار گرفتند.

محققان دریافتند حدود یک پنجم از گروه مورد مطالعه در طول زمان به نوعی از بیماری کبد چرب مبتلا شدند و احتمال ابتلای مردان به این بیماری دو برابر زنان بود.

با این حال، طی یک دوره پیگیری به طور متوسط حدود 27 سال، زنان مبتلا به بیماری کبد چرب دو برابر بیشتر از مردان احتمال مرگ داشتند.

به ویژه وقتی نوبت به احتمال مرگ ناشی از بیماری کبد چرب مرتبط با الکل رسید، شکاف جنسیتی بیشتر بود.

تیم چنگ دریافتند زنان مبتلا به کبد چرب الکلی نسبت به مردان مبتلا به این عارضه 160 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند و همچنین 83 درصد احتمال مرگ ناشی از MetALD بیشتر است.

MetALD به مشکلات متابولیک- چاقی، دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا- اشاره دارد که همچنین می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود.

به گفته محققان، زنانی که هر یک از این عوامل خطر را دارند، باید از نوشیدن الکل پرهیز کنند، زیرا ترکیبی از نوشیدن زیاد الکل به همراه مشکلات متابولیک باعث افزایش احتمال تجمع چربی در کبد می شود.

با این حال، هنوز مشخص نیست که چرا کبد زنان ممکن است به ویژه در برابر این تغییرات آسیب پذیرتر باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیماری کبد چرب مرتبط با الکل برای زنان کُشنده تر است – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیماری کبد چرب مرتبط با الکل برای زنان کُشنده تر است – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.