اکران فیلم مستند «دره پروانه ها» در خانه هنرمندان ایران – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

اکران فیلم مستند «دره پروانه ها» در خانه هنرمندان ایران - خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری انکو، حامد فومنی اظهار کرد: اولین اکران فیلم مستند پرتره شیون فومنی از سوی مجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی شیون فومنی با عنوان «شب شیون فومنی» در ساعت پنج بعدازظهر روز پنج شنبه، دهم خرداد 1403 در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه در این مراسم کاوه بهرامی مقدم، علی دهباشی و بنده به عنوان سخنران هستیم، ادامه داد: فیلم مستند «دره پروانه ها» بعد از ایراد سخنرانی ها به نمایش گذاشته می شود.

مدیر بنیاد فرهنگی شیون فومنی اضافه کرد: «دره پروانه ها» فیلم مستند پرتره شیون فومنی است که این فیلم در راستای شیون شناسی، شناخت و تبیین ناگفته هایی از زندگی، افکار و اندیشه های ادبی، سیر و سلوک شاعرانه و اثرگذاری های شیون فومنی در اجتماع و در شعر و ادبیات معاصر ساخته شده است.

فومنی درباره عوامل سازنده فیلم مستند «دره پروانه ها» گفت: کاوه بهرامی مقدم کارگردان، فیلمنامه نویس و مجری طرح، هامون بهرامی مقدم مدیر تصویربرداری، تدوین و صداگذاری و بنده نیز پژوهش و دکلمه اشعار گیلکی و فارسی از عوامل سازنده این فیلم و تهیه کننده فیلم مستند شیون فومنی، بنیاد فرهنگی شیون فومنی است.

گفتنی است، شیون فومنی (میراحمد فخری نژاد) متولد سوم دی 1325، شاعر و ترانه سرا، از مشاهیر و مفاخر فرهنگی و از معدود شاعران موفق دو زبانه معاصر، از سویی در شعر گیلکی از قله های شعر گیلان و از شاعران محبوب و مردمی شمال کشور و در شعر و غزل فارسی از چهره های نامدار معاصر به شمار می رود.

مجموعه آلبوم های صوتی شعر گیلکی شیون فومنی با عنوان «گیله اوخان» (پژواک گیلان) از نظر ارزش، منزلت و اعتبار فرهنگی همانند آثار فاخری چون: شاهنامه فردوسی، دوبیتی های باباطاهر، مثنوی مولانا، بوستان و گلستان سعدی و دیوان حافظ و…به عنوان یکی از گنجینه ها و میراث معنوی، مصداق هویت و شناسنامه فرهنگی گیلانیان محسوب می شود. او خالق ترانه های خاطره انگیزی به گیلکی و فارسی است.

اشعار و غزل های فارسی شیون فومنی در سه سطح زبانی، ادبی و فکری، نشان دهنده ی پیوند خجسته ی «نوآوری» و «سنت» است و این مهم برخاسته از پشتوانه غنی و درک عمیق شاعر از فرهنگ و ادبیات پیشین تا جریان های ادبی معاصر بوده است که با نگاهی تازه به جهان و انسان در بافت و بیان و ذهن و زبانی شاعرانه، شیون را در گونه های غزل معاصر اعم از جریان خلاق غزل نو، غزل تصویری و…به عنوان شاعر موفق «غزل نوسرا» و «نوآور در غزل» معرفی می کند.

شیون در بیست و سوم شهریور 1377 پس از یک دوره بیماری کلیوی چشم از جهان فروبست از وی آثار متعددی به گیلکی و فارسی منتشر شده و نیز در دست انتشار می باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اکران فیلم مستند «دره پروانه ها» در خانه هنرمندان ایران – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اکران فیلم مستند «دره پروانه ها» در خانه هنرمندان ایران – خبرگزاری انکو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.