افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان های سبز

در گفت وگو با انکو عنوان شد؛

افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان های سبز

رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت عنوان کرد که افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان های سبز و سیستم های انرژی مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری انکو، مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت توانست برای دومین سال پیاپی حایز رتبه سطح یک در رتبه بندی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی شود.

خبرنگار انکو به همین مناسبت با آزاده کیانی رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت وگویی را ترتیب داده است.

بهره مندی سازمان ها از طرح های برون دانشگاهی

رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: از مهم ترین اهداف این مرکز، انجام تحقیقات نظری و کاربردی در زمینه های انرژی های نوین و ساختمان های سبز و مطالعات و پروژه های عملی در حوزه ممیزی انرژی در صنعت و ساختمان است. 

وی با برشمردن مهم ترین فعالیت های مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان عنوان کرد: انجام طرح های برون دانشگاهی برای بهره مندی شرکت ها و سازمان های مختلف در سطح استان گیلان، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی و پژوهشی و هدایت پروژه های دانشجویان توسط اعضای مرکز ازجمله مهم ترین فعالیت های مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان است.

رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت درباره چگونگی بررسی و رتبه بندی مراکز تحقیقاتی خاطرنشان کرد: رتبه بندی مراکز تحقیقاتی همه ساله با بررسی عملکرد مراکز توسط کارشناسان حوزه معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی انجام می شود و موارد متعددی برای ارزیابی مورد توجه قرار می گیرد که یکی از مهم ترین آنها میزان درآمدزایی این نوع مراکز است.

کیانی توضیح داد: سال گذشته فعالیت های مختلفی در مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان صورت گرفته که از مهم ترین آنها می توان اخذ و انجام چهار طرح پژوهشی جمعاً به مبلغ حدود 17 میلیارد و 500  میلیون ریال، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی و پژوهشی با درآمدزایی 70 میلیون ریالی، چاپ مقاله در مجلات معتبر بین المللی و انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی، تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی با شرکت ها و سازمان های گیلان را ذکر کرد.

وی یادآور شد: با توجه به فعالیت های انجام شده در مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان، این مرکز برای دومین سال پیاپی حایز سطح 1 در رتبه بندی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی شده است.

بهسازی و ارتقای سطح کیفی مصرف فرصتی برای صرفه جویی انرژی

رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت مطرح کرد: فعالیت ها و اقدامات توسط اعضای مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان صورت گرفته و بدون تلاش های اعضای فعال مرکز، کسب رتبه مطلوب برای مرکز تحقیقات امکان پذیر نمی شد.

وی تاکید کرد: با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی، دیگر نمی توان به منابع موجود انرژی متکی بود.

رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت افزود: در ایران هم با توجه به نیاز روزافزون به منابع انرژی و کم شدن منابع انرژی فسیلی، آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و تامین سوخت برای نقاط و روستا های دورافتاده و ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، الزام به استفاده از انرژی های نو مانند انرژی بادی، انرژی خورشیدی و انرژی های زمین گرمایی احساس می شود.

کیانی با بیان اینکه افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان های سبز و سیستم های انرژی مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: بهسازی مصرف انرژی و ارتقای سطح کیفی مصرف در ساختمان ها و واحد های صنعتی که با عنوان ممیزی انرژی انجام می شود، فرصت و امکان صرفه جویی انرژی را فراهم می آورد.

وی تشریح کرد: به همین منظور مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت هم راستا با سند ملی راهبرد انرژی کشور، زمینه را برای افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و صرفه جویی انرژی فراهم می کند.

رییس مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت متذکر شد: در این راستا مرکز تحقیقات انرژی و ساختمان طرح اصلاح و بهینه سازی لامپ های معابر و مکان های مسقف دانشگاه آزاد استان گیلان را برای سال پیش رو در دست اقدام دارد.

کیانی دانش آموخته دکتری مهندسی برق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است و از سال 1389 عضو هییت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بوده واز بدو تاسیس مرکز در سال 1398 ریاست آن را برعهده دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان های سبز" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش بازده انرژی با ساخت، تولید و توسعه ساختمان های سبز"، کلیک کنید.